Thailands inrikeskonflikt

Lyxhotell beskjutet – medling avvisas

Uppdaterad 2010-05-16 21:03. Publicerad 2010-05-16 06:06

Foto: Wason Wanichakorn / AP Rödskjoror på reträtt under söndagens oroligheter, efter att ha beskjutits av regeringssoldater.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Ett lyxhotell i Bangkok, alldeles i närheten av kvarteren där rödskjortorna protesterar mot thailändska regeringen, utsattes för skottlossning under natten till måndagen, uppgav en AFP-reporter som bor där.

– Jag hade gått och lagt mig när det hördes en kraftig explosion väldigt nära mitt rum. Jag gick ut ur rummet, och det gjorde andra gäster också, och just då träffades ytterväggen av kulor, sade han.

– Hotellpersonalen ringde och sa ”kom ner, vi blir angripna”. Så nu är alla nere i källaren, ett hundratal personer, sade reportern.

Samtidigt höjde räddningstjänsten dödstalet för de tre senaste dygnen till 33. Antalet skadade höjdes till 239.

Rödskjortorna vädjade på söndagen om ett omedelbart eldupphör och föreslog förhandlingar under medling av FN. Läget i Bangkok var fortsatt kaotiskt.

Regeringen avvisade snabbt förslaget om internationell medling. Något tillbakadragande av soldater var inte heller aktuellt:

– Om de verkligen vill förhandla borde de inte ställa villkor, sade premiärministerns talesman Korbsak Sabhavasu.

– Vi uppmanar regeringen att avbryta eldgivningen och dra tillbaka soldaterna, sade protestledaren Nattawut Saikuar till anhängare inne i demonstranternas stora läger i Bangkok.

– Vi vill inte ha fler förluster.

Ett utegångsförbud övervägs i Bangkok men sköts upp på söndagen. Däremot meddelade en regeringstalesman att undantagstillstånd ska proklameras i ytterligare fem provinser. Sedan tidigare råder undantagstillstånd i Bangkok och 17 provinser, de flesta av dessa i landets nordöstra del där de regeringsfientliga rödskjortorna har sina starkaste fästen.

Måndagen och tisdagen har utlysts till allmänna helgdagar. Skolstarten efter årets skollov skulle ha infallit på måndagen men har skjutits upp i en vecka i Bangkok.

Alla dödsoffer de senaste dagarna uppges vara civilpersoner. Den USA-baserade organisationen Human Rights Watch varnar regeringen för att man befinner sig på ett sluttande plan mot allvarliga människorättsbrott när man inrättar ”zoner” där det skjuts skarpt mitt inne i staden.

En av protestledarna sade att det ”enda hoppet” för att få slut på våldsamheterna är att kungen träder in.

Kungen har ingen officiell politisk roll i Thailand men ses som en stabiliserande kraft. I samband med oroligheter 1992 läxade kungen upp både militär och protestledare, vilket bidrog till att våldet lade sig.

Under de pågående oroligheterna har kungen hittills bara uttalat sig en gång. Den 26 april talade han i tv om behovet av fred, utan att specifikt gå in på den akuta krisen.

Thailändska myndigheter bad på söndagen Röda korset att hjälpa till med att evakuera kvinnor, barn och äldre från demonstranternas befästa läger.

Fram till klockan 15 (klockan 10 svensk tid) på måndagen ska evakueringen pågå. Vad som sker därefter är inte klart. Demonstranterna har hela tiden uppmanats av myndigheterna att ge sig av.

Även män som vill lämna lägret får göra det, bara de inte är beväpnade, heter det.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Ny massaker direkt efter FN-kritiken

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 25 8 tweets 17 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 174 10 tweets 164 rekommendationer

15-åring anmäld för facerape

Många utsatta. Juridiskt sett är brottet allvarligt och trots att många utsätts för det får polisen inte in några mängder av anmälningar. 147 26 tweets 121 rekommendationer

Har du blivit "facerapad"?

Foto: Scanpix

Ensamkommande tar sällan hit familj

Vanföreställningar hos kommunpolitiker. Det är inte mer än en av tio ensamkommande flyktingbarn som tagit familjemedlemmar till Sverige, visar Ekot. 10 5 tweets 5 rekommendationer

Foto: Alamy

Försökte ta sitt liv – anklagas för mord

Missfall vid självmordsförsök. Efter ett självmordsförsök som slutade i missfall står en deprimerad 35-åring åtalad för mord på fostret. 34 14 tweets 20 rekommendationer

Man föll från balkong – dog

Trevåningshus. En 52-årig man omkom och en kvinna i 40-årsåldern skadades när de föll från en balkong på söndagsmorgonen.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan