Förhandlingarna strandade inte, men förhandlarna blev strandsatta. Representanter för tre av fraktionerna i maktkampen i Madagaskar har förbjudits resa hem efter de senaste överläggningarna i Mocambique.
Moçambiques förre president Joaquim Chissano, som medlat i de komplicerade madagaskiska regeringsförhandlingarna, bekräftade för Reuters att det regeringsplan som skulle ha hämtat hem delegaterna fått flygförbud på order av den provisoriske presidenten. Alla andra flygningar från Mocambique till Madagaskar har också stoppats.
Den tillförordnade presidenten Andry Rajoelina ska ha blivit ursinnig när representanterna för tre rivaliserande politiska grupperingar fördelade ministerposter i den provisoriska samlingsregeringen. Trots att flera poster reserverats för Rajoelinas fraktion tros han ha vägrat acceptera att bli behandlad som en makthavare på samma nivå som rivalerna.
Moçambiques regering har enligt AFP förbarmat sig om de strandsatta delegaterna och ordnat fortsatt hotellvistelse åt dem.
Rajoelina tog makten i mars med militärens hjälp. Maktövertagandet ledde till att Madagaskar blev utfryst av omvärlden. Efter intensiv internationell medling gick Rajoelina för några månader sedan med på att tills vidare dela makten med den störtade presidenten Marc Ravalomanana samt de båda ex-presidenterna Albert Zafy och Didier Ratsiraka. Fördelningen av ministerposterna sköts dock på framtiden.