Dagens Nyheters reporter Thomas Hall bevakar händelseutvecklingen i Egypten på plats i Kairo.
Hur ser det ut på Befrielsetorget i dag – dagen efter att president Hosni Mubarak avgått?
– Torget bär så klart spår efter nattens segerfest. De flesta som firade i natt har gått hem. Men många som tillbringat dagar och ibland veckor på torget är fortfarande kvar, en del sover fortfarande, andra håller på att riva sina tält. Segerstämningen är kvar, säger DN:s reporter i Kairo, Thomas Hall, vid 8-tiden på lördagsmorgonen.
Vad var det som till slut fick Mubarak att avgå?
– Vad som skedde bakom kulisserna vet vi inte. Men pressen på Mubarak ökade, både i Egypten och internationellt. Vreden och frustrationen efter hans tv-tal i torsdags kväll, då han vägrade avgå, var enorm och antalet demonstranter i går var större än någon gång tidigare, inte bara på Tahrirtorget utan också på andra ställen i Kairo och i städer runt om i landet.
– Även trycket från utlandet ökade, USA:s president Barack Obama efterlyste till exempel, i klara ordalag, en tydlig plan för en övergång till demokrati. Sedan spelade säkert militären en roll, men hur arméns överväganden såg ut vet vi inte.
Vad händer nu?
– Makten ligger hos militären. Armén har förklarat att man inte ser sig själv som ett alternativ till civilt styre. Militären har också i stort förhållit sig neutral under protesterna, och demonstranterna har hållit en sorts vänskapliga förbindelser till soldaterna. I går kväll på Tahrirtorget såg jag soldater på stridsvagnar som plockade upp barn i famnen och lät föräldrarna ta ett foto.
– Just nu ger väl segeryran som demonstranterna känner militären en respit. Men inom en inte alltför avlägsen tid måste man lägga fram en plan för hur övergången till civilt styre ska gå till och när nya val kan hållas.