Sydafrikanska valet 2009

Mandela på ANC:s valmöte i Sydafrika

Publicerad 2009-04-19 17:03

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

JOHANNESBURG. Globala frihetsikonen och tidigare presidenten Nelson Mandela dök på söndagen oväntat upp vid sydafrikanska regeringspartiet ANC:s sista stora valmöte inför valet på onsdag. ANC-ledaren Jacob Zuma fick därmed ordentligt med skjuts i valkampen.

Jublet visste inga gränser när den 90-åriga Nobelpristagaren och nationalhjälten Nelson Mandela på söndagen åkte i en golfbil in på en arena i Johannesburg inför tiotusentals ANC-anhängare. Bredvid honom satt ANC-ledaren Jacob Zuma, som med största sannolikhet blir Sydafrikas näste president efter valet på onsdag, det fjärde i landet demokratiska historia.
 

Det tog den åldrige Mandela flera minuter att gå upp för trappan till scenen i mitten av arenan, men han såg ganska pigg ut när han sedan satt och lyssnade till sina partikamraters tal. 
 

- Medan vi kämpar för att uppnå en övertygande seger för vår organisation i det kommande valet, låt oss hålla i minnet vad som är vår främsta uppgift. Det är att utrota fattigdomen och se till att alla får ett bättre liv, sade Mandela i ett förinspelat tal till valmötet.
 

Mandela deltar numera sällan i publika sammanhang och söndagens framträdande har stor betydelse för efterträdaren Jacob Zuma, vars image under flera år fläckats av korruptionsmisstankar och privata skandaler. Onsdagens val ses som det tuffaste hittills för ANC, som för första gången möter opposition ur de egna leden från utbrytarpartiet Cope som bildades sedan den Zuma-lojala partiledningen sparkat tidigare presidenten Thabo Mbeki.
 

Jacob Zuma har fått häftig kritik från forna frihetskämpar som ärkesbiskop emeritus Desmond Tutu, medan Mandela varit försiktig att uttala sig om de interna motsättningarna inom ANC. Med sig på scenen hade han sin sonson Mandla Mandela, som troligtvis kommer att debutera i den nationella politiken som parlamentsledamot efter valet, och forna hustrun Winnie Midikizela Mandela, som också står med på ANC:s partilista till parlamentet.
 

- Det är en heder för oss. Vi tycker om honom, vi älskar honom. Han gav oss alla frihet, sade 32-årige ANC-supporten Xolisa Nisep vid valmötet.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Expert: Massakern början på en ny fas

Barnamassakern i Hula. De senaste blodiga händelserna i Syrien kan bli upptakten till en ny fas i konflikten, där FN ökar trycket. 14 10 tweets 4 rekommendationer

Dödade irakier fick illustrera massaker i Syrien. BBC använde fel bild. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Ny massaker direkt efter FN:s dömande. 90 döda i går. 48 12 tweets 36 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 176 10 tweets 166 rekommendationer

Nordkoreaner dödas i "olyckor"

Trettio nordkoreanska tjänstemän har avrättats eller dödats i arrangerade bilolyckor, enligt Amnesty International. Efter samtal med Sydkorea. 5 0 tweets 5 rekommendationer

Foto: Liu Jin/AFP Slagord om att Chongqing är en grön stad har rensats bort.

Xilai var för smart för partiet

Staden ska sopa igen spåren. Nu arbetar andra krafter inom kommunistpartiet för att utplåna minnet av kinesiska ledaren med egen stil.

Foto: Alamy

Läkarstudenter höll mässa för donatorer

Som tack för att de skänkt sina kroppar. 135 anhöriga deltog i mässan och såg på när 160 vitklädda studenter gick på led med varsitt ljus. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Kan du tänka dig att skänka din kropp till anatomiundervisning?

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 2123 91 tweets 2032 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan