Steningsdömda kvinnan i Iran

Människorättsadvokat fick fly Iran

Uppdaterad 2010-08-08 19:30. Publicerad 2010-08-08 18:36

Håkon Mosvold Larsen / Scanpix

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Mohammad Mostafaei, advokat i det uppmärksammade steningsfallet i Iran, har sökt asyl i Norge. På söndagen höll han presskonferens i Oslo om den dramatiska flykten ut ur Iran.

Mohammad Mostafaei har ägnat sitt liv åt dödsdömda minderåriga och andra människorättsliga fall i Iran. Före landsflykten till Norge respresenterade han Sakineh Mohammadi Ashtiani, den 43-åriga tvåbarnsmamma som hotas av stening för äktenskapsbrott i Iran.

Ashtiani, vars avrättning tillfälligt har skjutits upp, anklagar iranska myndigheter för att lögnaktigt påstå att hon befunnits skyldig till att ha planerat mordet på sin make.

Enligt tv-kanalen CNN är hon oroad nu när hennes advokat tvingats lämna landet, men enligt Mostafaei sätter det inträffade ytterligare internationell press på Iran och fungerar till hennes fördel.

Med nöd och näppe undgick försvarsadvokaten iranska myndigheter.

För två veckor sedan placerade Mostafaeis hustru och hennes bror i det ökända Evinfängelset. Mostafaei gick då under jorden, men övervägde att lämna över sig till polisen. Han gick vid fem tillfällen fram till portarna till fängelset, men lät bli varje gång.

– Min fru skulle aldrig förlåta mig, sade han på presskonferensen.

I stället sökte Mostafaei upp vänner och fick hjälp att fly landet, på en strapatsrik färd där en del av resan skedde till häst genom Irans bergiga gräns mot Turkiet. Mostafaei hade aldrig ridit förut.

Väl framme i Turkiet greps han, men frigavs efter sex dagar tack vare människorättsorganisationer. Mostafaei hade redan i Teheran varit i kontakt med den norska ambassaden och hade där fått visum till Norge. Dit flög han i lördags och fick för första gången kontakt med sin fru, som sluppit ut ur fängelset.

Nu planerar paret att söka asyl för sig och sin sjuåriga dotter i Norge.

– Planen han har är att försöka avsluta några av sina fall i Iran härifrån Norge och vidare ska han skriva en bok, sade Björn Lindhal på norska Foreign Press Association (FPA) som organiserade presskonferensen i Oslo.

Det är oklart om Ashtiani kommer att få någon ersättare som sitt juridiska ombud. Under våren har flera människorättsförsvarare gripits och trakasserats i Iran.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Expert: Massakern början på en ny fas

Barnamassakern i Hula. De senaste blodiga händelserna i Syrien kan bli upptakten till en ny fas i konflikten, där FN ökar trycket. 14 10 tweets 4 rekommendationer

Dödade irakier fick illustrera massaker i Syrien. BBC använde fel bild. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Ny massaker direkt efter FN:s dömande. 90 döda i går. 48 12 tweets 36 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 176 10 tweets 166 rekommendationer

Nordkoreaner dödas i "olyckor"

Trettio nordkoreanska tjänstemän har avrättats eller dödats i arrangerade bilolyckor, enligt Amnesty International. Efter samtal med Sydkorea. 5 0 tweets 5 rekommendationer

Foto: Liu Jin/AFP Slagord om att Chongqing är en grön stad har rensats bort.

Xilai var för smart för partiet

Staden ska sopa igen spåren. Nu arbetar andra krafter inom kommunistpartiet för att utplåna minnet av kinesiska ledaren med egen stil.

Foto: Alamy

Läkarstudenter höll mässa för donatorer

Som tack för att de skänkt sina kroppar. 135 anhöriga deltog i mässan och såg på när 160 vitklädda studenter gick på led med varsitt ljus. 5 0 tweets 5 rekommendationer

Kan du tänka dig att skänka din kropp till anatomiundervisning?

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 2141 91 tweets 2050 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan