På måndagen samlas återigen världens mäktiga i Bonn för att diskutera Afghanistans framtid. Om tre år ska de utländska trupperna vara borta. ”Vi befarar att de mänskliga rättigheterna åter undermineras”, säger Selay Ghaffar, språkrör för det civila samhället i Afghanistan.
Tio år har gått sedan den förra internationella Afghanistankonferensen i den forna tyska huvudstaden Bonn. Då spirade optimismen. Efter attentatet mot World Trade Center hade USA och Nato skickat trupper till Afghanistan, talibanernas och al–Qaidas dagar tycktes räknade.
När utrikesministrarna för uppemot 80 regeringar samlas i dag kan de summera tio år som inneburit tiotusentals civila offer, drygt 2.700 utländska soldater har fått sätta livet till och insatsen har kostat miljarder och åter miljarder.
Talibanerna är inte besegrade och den militära insatsen blir allt svårare att hantera för de västerländska regeringarna.
Sedan tidigare är det också bestämt att de utländska trupperna ska vara borta om tre år – 2014 är slutåret.
Konferensens förväntade slutdeklaration i eftermiddag kommer att innehålla ett löfte. Världssamfundet tänker inte svika Afghanistan, landet ska även i fortsättningen få stöd.
Selay Ghaffar är chef för en organisation i huvudstaden Kabul som hjälper utsatta kvinnor och barn. Hon är också språkrör för de 34 representanter för det afghanska civilsamhället, en för varje provins, som träffats i Bonn inför konferensen för att sammanfatta sina krav.
För henne är inte truppernas tillbakadragande det stora hotet, en bidragande orsak är att hon är ytterst kritisk till deras agerande.
– Förr eller senare måste trupperna bort, det kan ske om tre år, säger hon till DN.
Hennes oro gäller förhållandet till talibanerna.
Talibanerna liksom grannlandet Pakistan är inte med på konferensen. Pakistan uteblir i protest mot den felriktade Nato-attacken i förra veckan som ledde till att 24 pakistanska soldater dödades.
Några förhandlingsvilliga talibaner har inte heller anmält sig till Bonn, samtidigt som det florerar rykten om att hemliga förhandlingar pågår.
Selay Ghaffar är rädd att den afghanska regeringen tänker göra upp med talibanerna – på bekostnad av såväl de mänskliga rättigheterna som de betydande framsteg som kvinnorna trots allt uppnått de senaste tio åren.
Det tänker Selay Ghaffar framföra när hon som språkrör får chansen att tala inför de runt 1.000 delegaterna i dag.
– De mänskliga rättigheterna får inte vara förhandlingsbara, säger hon.