Valet i Turkiet 2007

Märklig stillhet inför Turkiets ödesval

Publicerat 2007-07-17 14:45

Det finns något paradoxalt med kampanjen inför valet till det turkiska parlamentet på söndag. Det har utnämnts till ett ödesval för Turkiets framtid, men det råder en märklig stillhet på gator och torg.

Turkiet - både Europa och Asien

Turkiet, till ytan nästan dubbelt så stort som Sverige, är beläget i både Europa och Asien.

Landet har 74 miljoner invånare. Huvudstad är Ankara.

Politiken formas i huvudsak av premiärministern, i dag Recep Tayyip Erdogan.

Presidenten, som väljs av parlamentet, har dock ett betydande inflytande, bland annat som ordförande i det nationella säkerhetsrådet.

Det moderna Turkiet skapades på 1920-talet ur ruinerna av Osmanska riket.

Landsfadern Kemal Atatürks principer om ett sekulärt styre genomsyrar fortfarande landet, trots starka islamistiska tendenser.

TT

Även om debatten stundtals är hätsk säger flera jag talar med att den politiska temperaturen är lägre än i tidigare valrörelser.

För bara några månader sedan kokade Turkiet av politiska känslor, och skälet var ett försök av premiärministern Recep Tayyip Erdogan, vars islamrotade parti AKP har egen majoritet i parlamentet, att få sin utrikesminister Abdullah Gül vald till ny president.

Förslaget möttes av ett ramaskri från det sekulära etablissemanget med militärledningen i spetsen, eftersom de anser Gül vara en "dold islamist" - där det främsta beviset är att hans hustru bär traditionell islamisk huvudduk (ett plagg som är bannlyst på statliga inrättningar).

Det gick så långt som att militärledningen publicerade en varning mot Gül på sin webbsida - ett tilltag som raskt döptes till "e-kuppen".

Författningsdomstolen, som betraktas som den sekulära statens yttersta värn, såg till att parlamentets omröstning ogiltigförklarades.

Erdogan svarade med att utlysa nyval. Med det hoppas han få en klarare kvalificerad majoritet (mer än två tredjedelar) så att ett beslut i avgörande frågor inte kan stoppas med formella argument.

Att döma av flera opinionsundersökningar har AKP goda chanser att lyckas med det. Att partiet ökar sin väljarandel står ganska klart - från nuvarande 34 procent till omkring 40 procent.

Men det som kommer att avgöra det nya parlamentets - och därmed regeringens - utseende är hur det går för de extremt nationalistiska och sekulära oppositionspartierna CHP och MHP.

Där blir den avgörande frågan om ett av dem eller de båda klarar 10-procentspärren. Lyckas de kan de blockera en renodlad AKP-regering.

Det borde vara spännande nog. Men varför tycks då känslorna vara så dämpade inför den 22 juli?

Partierna har försökt sig på typiska utspel de senaste dagarna, som mest tycks riktas till de redan övertygade.

Erdogan sade på tisdagen att han lämnar politiken om han inte får bilda egen regering igen.

Och MHP:s ledare Devlet Bahceli krävde nyligen i parlementet att Abdullah Öcalan, den sedan 1999 inspärrade ledaren för det kurdiska arbetarpartiet PKK, måste hängas (trots att Turkiet har avskaffat dödsstraffet).

Varför gör då de stridande partierna inte mer väsen av sig några dagar före det val som har stämplats som det viktigaste på flera årtionden?

- Kanske är för att de flesta väljare redan har bestämt sig, säger Yusuf Kanli, en ledande kolumnist i den engelskspråkiga tidningen Turkish Daily News.

Valdeltagandet väntas bli mycket högt och Kanli tror att det blir en koalition efter valet, men vilka dess beständsdelar blir avgörs av mandatfördelningen.

- Den 22 juli är inte slutet, utan en ny start. Det är först därefter som alla de avgörande frågorna kan avgöras: hur ska presidenten väljas, vilka Turkiets relationer ska vara till USA och EU, och hur PKK-problemet ska hanteras, säger Yusuf Kanli.

Läs mer: Skrämmande politisk likriktning

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

Halt runt Norrköping

Många avåkningar. Östgötapolisen varnar för besvärliga trafikförhållanden på vägarna runt Norrköping när halkan slagit till.

Affischerna som förbjöds i Schweiz. Foto: Salvatore Di Nolfi/Scanpix Affischerna som förbjöds i Schweiz.

Schweiz röstar om minareter

Hätsk debatt. Affischer förbjöds av kommissionen mot rasism.

Nya regler sämre för studenter

Förändringar i sjukförsäkringen. Studenter och nyanställda kan bli förlorarna på de nya reglerna för ersättningen från Försäkringskassan.

Söderling utslagen Foto: Alastair Grant / AP

Söderling utslagen

Del Potro vann i tiebreak. Robin Söderlings dröm tog slut i semifinalen. 1

Nikolaj Davydenko klar för final. Slog Federer med 2-1 i set. 2

Unga Klara blir fristående

Men det återstår att skaffa pengar till teaterverksamheten, säger ledaren Suzanne Osten. Stannar på Sergels torg.

Fotboll

Misär i Merseyside

Lustfyllt i London. Tunga derbyn i Premier League under söndagen när Everton tar emot Liverpool och Arsenal välkomnar Chelsea.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Mayhem på Klubben.

Mayhem på Klubben. Fredrik Strage uppskattar det förhäxande mörkret men sörjer frånvaron av ruttnande djurdelar. 8

"Han lyssnar på oss."

"Han lyssnar på oss." En kvinna i USA har upptäckt en avbild av Jesus på sitt strykjärn.

Tar barbarernas parti.

Tar barbarernas parti. Monty Pythons Terry Jones skriver humoristiskt om romarrikets historia. 14

Advent med Amanda Jenssen.

Advent med Amanda Jenssen. DN.se bjuder på julsånger varje vecka fram till jul. Amanda Jenssen inleder.