Tiotusentals människor trängdes på Piazza del Popolo i Rom på lördagen för att demonstrera till stöd för pressfriheten. Mycket av vreden riktades mot premiärminister Silvio Berlusconi personligen som äger och kontrollerar viktiga massmedier.
"Berlusconi är inte bra för Italiens hälsa", löd en av de banderoller som hölls upp i folkmassan.
Demonstrationen hade arrangerats av pressorganisationer, fackförbund och politiska organisationer med förankring i oppositionen.
De senaste månaderna har skandaler och avslöjanden haglat runt Berlusconi. En av följderna har blivit att de av Berlusconi ägda medierna använts till att driva kampanjer mot hans motståndare.
Han har också stämt eller på andra sätt försökt hindra medier som rapporterat om hans sexskandaler. Bland annat uppmanar han näringslivet att inte annonsera i press som har en kritisk hållning till honom.
Förutom att Berlusconi har intressen i tv-kanaler, förlagshus och tidningar kan han genom sitt ämbete påverka villkoren för public service-bolaget RAI.