Greklands kris

Massprotest när Papandreou talade

Uppdaterad 2010-09-11 20:32. Publicerad 2010-09-11 17:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Thessaloniki. Tusentals demonstranter visade sitt missnöje mot den grekiska regeringens sparåtgärder i samband med att premiärminister Giorgos Papandreou höll tal i Thessaloniki på lördagskvällen.

Papandreou hade en tuff uppgift framför sig när han steg upp på talarpodiet: att lugna den upprörda befolkningen och tala om tillväxt, samtidigt som den offentliga plånboken fortsatt måste bantas.

I sitt tal tryckte Papandreou på vikten av samhörighet.

– Vi kämpar för Greklands överlevnad, sade han.

– Antingen vinner vi tillsammans, eller så sjunker vi tillsammans.

Men långt ifrån alla greker ville höra på Papandreou. Runt 20.000 marscherade i protest genom staden och en lokal cancerspecialist välkomnade premiärministern genom att slunga iväg en sko mot honom. Skokastaren missade dock sitt mål och greps efteråt. Ett hundratal ungdomar möttes av tårgas när de försökte bryta igenom en polisavspärrning.

Kvällens protester tros vara en första rullning i en ny våg av demonstrationer. Nu börjar recessionen att märkas på gatorna – arbetslösheten är hög och konsumtionen sjunker. Många mindre företag har tvingats i konkurs och stora internationella företag lämnar den grekiska marknaden på grund av recessionen.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Expert: Massakern början på en ny fas

Barnamassakern i Hula. De senaste blodiga händelserna i Syrien kan bli upptakten till en ny fas i konflikten, där FN ökar trycket.

Ny massaker direkt efter FN:s dömande. Minst 90 döda på söndagen. 44 11 tweets 33 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 23 5 tweets 18 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 176 10 tweets 166 rekommendationer

Räddade barn – drunknade

Barnen drev ut från stranden. En 25-årig man drunknade i lördags när han skulle hjälpa två barn som badade vid en strand i West Sussex i England.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 969 60 tweets 909 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / Scanpix

Polisen i Finland: Skytten är ledsen

Sköt offer på måfå. Den 18-årige man som är misstänkt för skottlossningen i Hyvinge, norr om Helsingfors, säger i förhör att det var dumt gjort.

Vilt skjutande man höll finländsk ort i skräck. Två döda och sju skadade i Hyvinge. 55 16 tweets 39 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan