Muhammedkarikatyrerna

Medieuppgifter: Dansk tecknare dödshotades

Publicerad 2011-09-17 10:39

Foto: Miriam Dalsgaard / AP Kurt Westergaard.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den danska tecknaren Kurt Westergaard, känd för sin Muhammedkarikatyr, tvingades i all hast avbryta ett besök i Norge på grund av ett akut terrorhot, enligt uppgifter till norska Dagbladet.

Den danska tecknaren Kurt Westergaard, som 2005 blev omtalad för sin Muhammedavbildning, var i måndags i Norges huvudstad Oslo för att medverka vid en bokpresentation. Plötsligt reste han hem till Danmark.

Den 76-årige Westergaards egen förklaring dagen efter var hjärtproblem. Nu säger sig tidningen Dagbladet ha fått bekräftat från poliskällor att bakgrunden var ett terrorhot.

Enligt källorna hade den norska säkerhetspolisen fått tillgång till information som fick dem att frukta att en känd brottsling med norskt medborgarskap planerade ett terrorattentat mot den danska tecknaren.

Sprängämnen och automatvapen ska ha anskaffats åt personer i den misstänktes närhet, som skulle utföra attentatet när Westergaard befann sig på Litteraturhuset i Oslo.

Dagbladet skriver att Westergaard själv fattade beslutet att resa tillbaka till en hemlig adress i Aarhustrakten. Detta sedan den norska säkerhetstjänsten informerat sina danska kolleger om hotet – den danska säkerhetstjänsten har dygnet runt-bevakning på den dödshotade Westergaard.

Mannen som enligt Dagbladets uppgifter misstänks för att ha planerat terrordådet, och som är i 30-årsåldern, stoppades i tisdags morse i Oslotrafiken av polisens beredskapsstyrka. Förevändningen var att han brutit mot en trafiksäkerhetsregel. Mannen fick senare köra vidare.

Hans advokat John Christian Elden bekräftar ingripandet för Dagbladet men vill i övrigt inte kommentera terrormisstankarna.

Tipsa via e-post

Andra har läst

Nyheter från Världen

Foto: AFP

”Kärleksvagnar” för singlar i tunnelbanan

Tunnelbanan vill ha fler resenärer. Nu försöker man locka nya kunder med ”kärleksvagnar” där singlar som söker kärleken får chans att speeddejta. Läs mer. 186 20 tweets 166 rekommendationer

Foto: Alastair Grant / AFP

Soldat mördades – ”möjligt terrordåd”

Brittisk soldat mördad i London. Två misstänkta gärningsmän, viftandes med köttyxor, bad förbipasserande att fotografera dem. 46 0 tweets 46 rekommendationer

Foto: AFP

Den gamle och havet

The Sundance Kid är tillbaka i Cannes med sin kanske märkligaste roll någonsin. I J M Chandors ”All is lost” spelar Robert Redford en skeppsbruten ensamseglare som för en desperat kamp mot de övermäktiga elementen. Läs mer. 1 0 tweets 1 rekommendationer