Megaupload-man släpps inte

Publicerad 2012-02-03 09:15

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Kim Dotcom, tysken i centrum för en global fildelningshärva kring sajten Megaupload, släpps inte mot borgen. 38-åringen får sitta kvar i nyzeeländskt häkte åtminstone till den 22 februari, i väntan på beslut om han ska utlämnas till USA.

Det var på USA:s initiativ som polis i flera länder i januari slog till mot Megaupload, ett av världens mest populära nav för fildelning. Anklagelsen lyder att piratverksamheten på nätet gett över 175 miljoner USA-dollar i intäkter.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Expert: Massakern början på en ny fas

Barnamassakern i Hula. De senaste blodiga händelserna i Syrien kan bli upptakten till en ny fas i konflikten, där FN ökar trycket.

Ny massaker direkt efter FN:s dömande. Minst 90 döda på söndagen. 44 11 tweets 33 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 23 5 tweets 18 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 176 10 tweets 166 rekommendationer

Räddade barn – drunknade

Barnen drev ut från stranden. En 25-årig man drunknade i lördags när han skulle hjälpa två barn som badade vid en strand i West Sussex i England.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 977 60 tweets 917 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / Scanpix

Polisen i Finland: Skytten är ledsen

Sköt offer på måfå. Den 18-årige man som är misstänkt för skottlossningen i Hyvinge, norr om Helsingfors, säger i förhör att det var dumt gjort.

Vilt skjutande man höll finländsk ort i skräck. Två döda och sju skadade i Hyvinge. 55 16 tweets 39 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan