Relationen mellan Indien och Pakistan

Militanta muslimer bakom attackerna

Publicerad 2008-11-27 09:15

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den grupp som genomförde terrorattackerna i Bombay har sannolikt fått stöd av en större gruppering. Det menar DN:s Mia Holmgren.

Vilka ligger bakom?
Militanta muslimer, utan tvekan. Indisk tv intervjuade på torsdagsmorgonen en av terroristerna. En hittills okänd grupp som kallar sig Deccan Mujaheddin har tagit på sig attentatet. Om gruppen verkligen finns har den sannolikt fått hjälp av en större mer väletablerad organisation. En inhemsk sådan kan vara Indiska Mujaheddin, med kopplingar en radikal studentorganisation. När attentaten är så pass välorganiserade är det omöjligt att inte tänka på al-Qaida. Tidigare terrordåd i Indien har aldrig genomförts i en så stor skala

Vilken är avsikten?
Sedan 1990-talet har flera attentat utförts i Bombay, senast bombattackerna mot lokaltågen för två år sedan. Attentatet har ofta bottnat i lokala konflikter mellan hinduer och muslimer. Megastaden Bombay med 17 miljoner invånare är indiens ekonomiska hjärta. Ett attentat där får maximal uppmärksamhet.
Den senaste tiden har varit orolig i Indien. Den ekonomiska krisen har slagit hårt mot Indien, sedan i somras har rasoroligheter blossat upp på flera platser.

Är Indiens ärkefiende Pakistan inblandad?
Det är inte otänkbart. Tidigare har Indien snabbt pekat ut Pakistan för inblandning när ett attentat begåtts i Indien. Sedan relationerna mellan de båda kärnvapenmakterna har förbättrats de senaste åren har den indiska retoriken mildrats. Sedan 1989 har militanter i Pakistan rört sig över gränsen till den indiska delen av Kashmir. Det delade Kashmir har ständigt varit den främsta källan till hatet mellan Indien och Pakistan. Länderna har utkämpat tre krig.

Finns det många muslimer i Indien?
Knappt 150 miljoner, mer en tio procent av befolkningen. Generellt är muslimerna fattigare än den hinduiska majoritetet och känner sig ofta förfördelade. Rasorloigheter har blossta upp med jämna mellanrum sedan delningen av Indien 1947 när staten Pakistan bildades.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix/DN Maggio fick tre Grammisar och Lykke Li två.

Drottningarna av Grammisgalan

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Grammisvinnarna.

Keso-cover nominerad till Grammis. Gjorde Robyns ”Call your girlfriend”.