Presidentvalet i Egypten 2012

Miljonprotest på Tahrirtorget i dag

Publicerad 2011-11-21 21:30

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

I dag tisdag siktar de grupper som är kritiska till det egyptiska militärrådet på att samla en miljon människor på Tahrirtorget. "Det är en snöboll som bara rullar", säger Hamdi Hassan som arbetar som analytiker vid International IDEA i Kairo.

Under måndagens samlades tiotusentals människor på Tahrirtorget i protest mot den styrande militärregringen. 38 olika grupper ligger bakom protesterna som ännu så länge inte ser något slut, säger Hamdi Hassan till DN.se.

Hamdi Hassan har tidigare arbetat på statsrådsberedningen i Stockholm men är nu boende i Kairo där han abetar med analyser av olika länder i området för IDEA som verkar för att stödja förändringar som leder till demokrati.

– De ungdomar som samlats på torget har mycket höga krav, de vill se en förändring mot demokrati och det snabbt. De vill att militärrådet avgår och ersätts med ett civilt råd så snabbt som möjligt. Jag tror att det blir mycket svårt för regeringen och militären att inte ta hänsyn till detta, säger Hassan till DN.se.

Hamdi Hassan jämför det som nu händer med det som hände under revolutionen tidigare i år:

– Många menar att militären har kapat deras land och att man inte tar övergången till demokrati på allvar. Dem jag talat med är beredda att fortsätta sina protester länge.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Expert: Massakern början på en ny fas

Barnamassakern i Hula. De senaste blodiga händelserna i Syrien kan bli upptakten till en ny fas i konflikten, där FN ökar trycket.

Ny massaker direkt efter FN:s dömande. Minst 90 döda på söndagen. 44 11 tweets 33 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 23 5 tweets 18 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 176 10 tweets 166 rekommendationer

Foto: Scanpix

Mona Sahlin blir inte ny ILO-chef

Rekommenderades av regeringen. Den förra S-ledaren blir inte ny ILO-chef. Inför tredje röstningsomgången finns hennes namn inte med.

Räddade barn – drunknade

Barnen drev ut från stranden. En 25-årig man drunknade i lördags när han skulle hjälpa två barn som badade vid en strand i West Sussex i England.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 1044 64 tweets 980 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan