Ett förbud i Frankrike mot den heltäckande burkan skulle stävja "den radikala islamismens cancer". Det säger Frankrikes minister för stadsutveckling, Fadela Amara, som själv är muslim och har sina rötter i Algeriet.
Frankrike är en fyrbåk för upplyst islam som är tillfreds med det moderna, och därför måste man "bekämpa det radikala islams kallbrand, den cancer som fullständigt förvränger islams budskap", säger Amara till Financial Times.
Frankrike härbärgerar Europas största muslimska minoritet, vilket Amara menar ger landet ett särskilt ansvar för "dem som stred för kvinnors rättigheter därhemma i sina egna länder, jag tänker särskilt på Algeriet".
- Vi vet vad burkan representerar och vilket ljusskyggt politiskt projekt som ligger bakom den — att konfiskera de mest grundläggande friheterna.
En debatt pågår i Frankrike om att lagstifta mot olika former av slöja.