> 11 september

Minnesdag under skydd av missiler

Publicerad 2002-09-11 22:58

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Nervositeten är påtaglig. För första gången sedan Kubakrisen 1962 skyddas USA:s huvudstad av missiler. Hedrandet av offren för 11 september-attacken genomfördes i går under nationell anspänning.

Vid 22-tiden på tisdagen, svensk tid, hade en domstols- och kontorsbyggnad i Columbus, Ohio utrymts sedan en bombhund markerat mot en väska som kan ha innehållit explosivt material. En person förhördes av polisen.

Ett flygplan med 54 personer ombord tvingades återvända till Houston efter att en väktare ombord sett ett misstänkt föremål i handen på en resenär. Utanför Newark, New Jersey med en containerlast bordades ett fraktfartyg som enligt motsägelsefulla uppgifter gav utslag för radioaktivitet.

Värmesökande Stingermissiler står fortfarande ändå strategiskt utplacerade runt Washington. F-16-flygplan och höghöjdsanpassade E3 Awac-radarplan bevakar "ett utökat luftrum" över de amerikanska storstadsregionerna. Landets officiella byggnader tillämpar nu mycket begränsad inpassering.

President Bush sover sedan i måndags inte i Vita Huset, utan på "säkrad plats" utanför Washington. Också vicepresidenten Dick Cheney befinner sig på okänd ort. Bakom åtgärden står CIA. Informationen om planerade attacker mot amerikansk egendom uppges komma från Omar al-Faruq, en misstänkt al Qaida-medlem som greps i Indonesien i våras.

Varje nivå på den femgradiga skala som illusterar hotgraden motsvarar ett antal skyddsåtgärder inom de federala byråerna och statliga myndligheterna. Med den nuvarande höjda nivån har ett antal förebyggande och samordnande insatser beordrats: bevakningen av kuststräckorna, flygplatserna - rättsväsendet och stora delar av den känsligaste infrastrukturen; vattenverk, kärnkraftverk, gränsstationer och datacentraler har stärkts. Runt särskilt utsatta byggnader har avspärrningar upprättats. Till och med landets fyra Disney-anläggningar har höjt beredskapen.

Under detta dova hot om ett nytt angrepp hedrade USA i går offren för attacken den 11 september. Tv-kanalerna sände direkt från platserna där 3.025 människor dog. Tidningarna var fyllda av helsidor där banker, varuhus, försäkringsbolag och andra företag hyllade offren. Namnen på samtliga omkomna lästes högt i både New York, Washington och Birmingham, Alabama. Kyrkklockor från kust till kust ringdes. Flygplan flög i formation över minnesplatserna. Bönemöten för alla trosinriktningar med tända ljus genomfördes bland annat utanför Capitolium i Washington.

Brandmännen hyllades i särskilda ceremonier över hela landet. I Orange County, Kalifornien släpptes 3.000 duvor, en för varje offer och i havet utanför San Clemente samlades surfare i en ring och spred aska från WTC över vågorna.

George W Bush framträdde på flera platser under dagen, bland annat vid det återuppbyggda entrén till försvarshögkvarteret Pentagon tillsammans med försvarsminister Donald Rumsfeld inför 13.000 närvarande.

- De dog inte förgäves, och den saknad de lämnat efter sig har satt vårt land i rörelse. Det som vårt land upplevde denna septemberdag var början på en kamp i ett nytt århundrande, förklarade Bush.

I dag talar presidenten inför FN:s generalförsamling i New York. Källor i Vita huset har utlovat ett tal som kommer att uppmana församlingen och samtliga allierade till ett regimskifte i Saddam Husseins Irak. Han väntas påminna delegaterna om den resolution som säkerhetsrådet godkände efter Kuwaitkriget 1991. Bush står dock inför betydande svårigheter:

Inget tyder på att FN:s säkerhetsråd kommer att stödja en militärt angrepp. Det är ett krav, anser FN:s generalsekreterare Kofi Annan. Flera av FN:s vapeninspektörer, inflytelserika världsledare samt republikanska och demokratiska politiker i USA varnar också för ett angrepp.

- Jag har ännu inte fått någon information som visar att hotet mot USA är akut, säger demokratiska kongressledamoten Nancy Pelosi till Washington Post efter att ha tagit del av den senaste topphemliga informationen från CIA.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Expert: Massakern början på en ny fas

Barnamassakern i Hula. De senaste blodiga händelserna i Syrien kan bli upptakten till en ny fas i konflikten, där FN ökar trycket. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Ny massaker direkt efter FN:s dömande. Minst 90 döda på söndagen. 44 11 tweets 33 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 23 5 tweets 18 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 176 10 tweets 166 rekommendationer

Foto: Scanpix

Mona Sahlin blir inte ny ILO-chef

Rekommenderades av regeringen. Den förra S-ledaren blir inte ny ILO-chef. Inför tredje röstningsomgången finns hennes namn inte med.

Räddade barn – drunknade

Barnen drev ut från stranden. En 25-årig man drunknade i lördags när han skulle hjälpa två barn som badade vid en strand i West Sussex i England.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 1109 64 tweets 1045 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan