Våldtäkt som vapen i krig

Systematiskt våld mot kvinnor

Uppdaterad 2011-07-06 07:32. Publicerad 2011-07-06 05:51

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Kvinnor från minoritetsfolk är systematiskt och avsiktligt mål för otaliga övergrepp: våldtäkter eller annat sexuellt våld, tortyr och mord, visar en internationell rapport. Och de drabbas i både krig och fred.

Enda anledning till att kvinnorna drabbas är deras etniska och religiösa bakgrund eller att de tillhör något ursprungsfolk. Eller att de är just kvinnor, skriver Minority Rights Group International (MRGI) i sin årliga rapport om situationen för minoriteter och ursprungsfolk.

En lång rad länder utpekas i rapporten, bland dem Afghanistan, Burma, Colombia, Irak, Kirgizistan, Kongo Kinshasa, Somalia och Sri Lanka.

Men de utsatta kvinnorna måste själva bekämpa övergreppen, konstaterar chefen för MRGI Shobha Das:

– Kvinnor är inte bara offer för våld.

– I många länder leds kampen för att utrota sexuellt våld av aktivister från kvinnliga minoritetsgrupper.

I Somalia har poliser varit bland de skyldiga till våldtäkt på kvinnor från bantu och andra folk.

En epidemi av våldtäkter och extremt sexuellt våld har dragit fram bland kvinnor från bambutipygméer i Nord- och Sydkivu i Kongo-Kinshasa.

Kvinnorna som tvingats fly hemifrån på grund av konflikterna i Irak, Somalia, Sri Lanka och Colombia kommer oproportionerligt ofta från minoriteter.

En majoritet av förflyttade svarta colombianska kvinnor har utsatts för våld och sexuella övergrepp av både regeringssoldater och halvmilitära förband.

Uzbeker rapporterade att de våldtogs eller utsattes för sexuellt våld under inrikeskonflikten i Kirgizistan 2010. I Irak har kristna kvinnor och kvinnor från andra minoriteter behövt täcka huvudet för att inte riskera våldtäkt.

Bakgrund i fattigdom och avlägsna platser gör minoritetskvinnor särskilt sårbara. De får inte rättvisa eftersom polis och domstolsväsende diskriminerar dem. Kvinnor från dalitfolket i Indien utsätts till exempel för många slag av våld på grund av såväl kast- som klass- och könstillhörighet.

Mord, våldtäkter, gängvåldtäkter, tortyr i häkten sker dagligen bland dalitkvinnor.

Men inte ens i sina egna samhällen eller familjer är minoritetskvinnor fredade. Fattigdom, analfabetism, social och ekonomisk marginalisering lägger grunden till våld mot dem där.

Den begränsade statistik som finns från Australien och Kanada tyder på att våld är mycket vanligt kvinnor hos ursprungsfolk. Samtidigt finns det tecken på att myndigheterna inte tar klagomål från dem på allvar.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Expert: Massakern början på en ny fas

Barnamassakern i Hula. De senaste blodiga händelserna i Syrien kan bli upptakten till en ny fas i konflikten, där FN ökar trycket. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Ny massaker direkt efter FN:s dömande. Minst 90 döda på söndagen. 44 11 tweets 33 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 23 5 tweets 18 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 176 10 tweets 166 rekommendationer

Foto: Scanpix

Mona Sahlin blir inte ny ILO-chef

Rekommenderades av regeringen. Den förra S-ledaren blir inte ny ILO-chef. Inför tredje röstningsomgången finns hennes namn inte med.

Nordkoreaner dödade i "olyckor"

Trettio nordkoreanska tjänstemän har avrättats eller dödats i arrangerade bilolyckor, enligt Amnesty International. Efter samtal med Sydkorea.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 1109 64 tweets 1045 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan