Muhammedkarikatyrerna

Minst 11 tidningar tryckte teckning

Publicerad 2008-02-13 13:14

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Tisdagens avslöjande om mordplaner mot en av de danska Muhammedtecknarna ledde till ställningstaganden för yttrandefriheten i de danska tidningarna.

Minst elva danska tidningar publicerade på onsdagen den satirteckning av profeten Muhammed som den mordhotade tecknaren Kurt Westergaard gjort.

På tisdagen grep danska säkerhetspolisen, PET, tre personer misstänkta för att ha planerat att mörda Westergaard. När tidningen Jyllands-Posten förra året publicerade tolv satirteckningar på profeten Muhammed blev Westergaards teckning, som föreställde profeten med en bomb i turbanen, en av de mest uppmärksammade. Bilderna ledde till våldsamma protester bland muslimer världen över som motsätter sig avbildningar av Muhammed. Men publiceringen försvarades med hänvisning till yttrandefriheten. Och det är också det argument som de danska tidningarna idag lyfter fram.

I onsdagens ledarartiklar slår samtliga tidningar fast att inga religiösa fanatiker ska få lov att bestämma vad som kan tecknas eller tyckas i Danmark, skriver nyhetsbyrån Ritzau. Flera tidningar är samtidigt kritiska till att PET med regeringens samtycke vill utvisa två av de misstänkta männen utan föregående rättegång. På onsdagen skrev dock de danska tidningarna att de två männen kommer att ställas inför en domare under torsdagen.

Tidningen Politiken publicerar idag på nyhetsplats Westergaards teckning.

- På vår ledarplats har vi kritiserat Jyllands-Posten för att de använt yttrandefriheten för att publicera teckningarna i den kontexten. Men nu menar vi att det är fullständigt motiverat att visa teckningarna när det är relevant journalistiskt, säger ställföreträdande chefredaktören Jesper Friis till DN.se. Han anser att läsarna bör kunna få se teckningen som tidningen skriver om.

- Det är fullständigt relevant att se vad är det för en teckning som leder till att en dansk tecknare utsätts för något så groteskt som ett mordhot, säger Jesper Friis.

Politiken har under dagen fått många reaktioner från andra medier och från läsare, men har inte utsatts för några hot. Tidningen har även tidigare publicerat vissa teckningar när de ansett att det varit relevant.

I Sverige valde Sydsvenskan att publicera Westergards teckning.

Teckningen är publicerad i papperstidningen, men inte på nätet. Där finns dock länkar till Jyllands-Postens webbsida, där teckningen finns.

Även medier utanför Norden uppmärksammar publiceringen av teckningen. Det största medieföretaget i Mellanöstern, al-Jazira, hade den danska Muhammedkonflikten som en av sina toppnyheter på sin arabiskspråkiga webbplats, uppger Danmarks radio DR.

Artikeln har fokus på att de största danska tidningarna publicerar "de omstridda teckningarna". Först längre ner i artikeln förklaras att publiceringen beror på gripandet av de tre som misstänks för mordplanerna.

Även regionens största panarabiska tidning al-Hayat har saken på framträdande plats i sin nätupplaga, liksom flera andra tidningar på olika håll i arabvärlden.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Grafik: Johan Andersson

Nästan ingen byter bank trots kritiken

Konkurrensen är satt ur spel. 9 av 10 kunder väljer att stanna i sin bank. Konkurrensen är stendöd. Ett faktum bankerna är väl medvetna om.

”Bankmarknaden är ett skämt”. DN:s Virve Hedenborg dömer ut.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: Scanpix

Redo att förhandla om kärnkraften

”Viktigt med ett rent bord”. Socialdemokraternas nya ledare Stefan Löfven är beredd att förhandla förutsättningslöst med regeringen.

S vänder upp med Löfven. Väljarundersökning.

Foto: AP

Robyn blev utan pris på Grammygalan

Brittiska soulpopstjärnan Adeles succé var sexfaldig: Hennes "21" utsågs både till bästa album och bästa popalbum. Adele vann sex stycken.

Foto: Erich Stering

Svårt få barnomsorg på kvällar trots lag

De som arbetar obekväma tider ökar. Färre än hälften av landets kommuner erbjuder barnomsorg på "ob-tider". Nu lyfts frågan politiskt.

Sju barn döda i ukrainsk brand

Sju barn i åldrarna 2 till 14 år omkom i en brand. Mamma förd till sjukhus.