Minst 22 dödade i attack mot marknad

Uppdaterad 2010-08-04 00:44. Publicerad 2010-08-03 20:13

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Minst 22 personer dödades och ett 50-tal skadades i en attack mot en shiitisk marknad i staden Kut i Irak på tisdagen.

Marknaden som angreps säljer kläder och mat och lockar många kvinnor och barn. En AFP-korrespondent i Kut beskrev gatorna som "täckta med blod" sedan en bilbomb exploderat vid 16-tiden svensk tid. Irakisk polis lyckades desarmera två andra bilbomber men hann inte fram till den tredje i tid, uppger en poliskälla för Aljazeera.

- Jag såg kvinnor och barn ligga döda på gatorna, berättar Nasir Salman, en butiksägare som befann sig inomhus när bomberna exploderade inte långt från hans däcksfirma, skriver BBC.

Attacken genomfördes dagen efter det att USA:s president Barack Obama bekräftade att de amerikanska trupperna kommer att upphöra med krigshandlingar i slutet av månaden och timmarna efter det att misstänkta al-Qaidamän dödat fem irakiska soldater vid en kontrollpost i västra Bagdad, skriver nyhetsbyrån AP. Tre av soldaterna sköts till döds med pistoler med ljuddämpare medan de låg och sov. Efter dödsskjutningarna placerade angriparna en flagga med al-Qaidas emblem på vid kontrollposten.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Världen

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.