Kina 2008

Minst 43 döda vid brand i kinesisk nattklubb

Publicerad 2008-09-21 21:51

Lokalen i Shenzhen dagen efter brandkatastrofen.

Reuters Lokalen i Shenzhen dagen efter brandkatastrofen.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

PEKING. Naturkatastrofer, olyckor, bränder, jordskred och förgiftningsskandaler - 2008 har inneburit en lång rad av prövningar för Kina vid sidan av OS, som blev det lyckade evenemang som partiet och folket hade hoppats på.

Natten mot söndagen var ovanligt olycksdrabbad också med årets kinesiska mått mätt. Från en scen på en nattklubb i södra Kina hamnade fyrverkerier fel. De antände kläder och satte hela nöjesstället Dance King i staden Shenzhen i brand.

Panik uppstod när de många hundra gästerna skulle rädda sig ur den brinnande lokalen med alldeles för få nödutgångar. Fyrtiotre personer dog och 88 skadades.

- Vi hade tur som överlevde jordbävningen i Sichuan, men vi hade inte tillräcklig tur för att klara oss ur det här, sa Fu Maoxia från provinsen Sichuan till den statliga nyhetsbyrån Nya Kina.

Han och hans fru kom ifrån varandra i paniken inne på nattklubben och hans fru dog i lågorna.

- Dörrarna var för små och alla ville ut. Folk trampade på varandra, sa Fu medan han letade efter sin frus kvarlevor på ett sjukhus i närheten.

På ett annat håll i Kina inträffade nästan samtidigt en olycka när gas strömmade ut i en privatägd kolgruva i centrala Kina och dödade 31 gruvarbetare. Fem gruvarbetare dog i en brand i en annan kolgruva långt uppe i norra Kina.

Många kinesiska gruvor drivs illegalt. I takt med att priset på kol och råvaror stigit struntar många gruvägare i att följa lagarna och bryr sig inte om arbetarnas säkerhet. Det finns stora förtjänster att hämta och lokala politiker kan ofta mutas till tystnad.

I efterspelet till en annan olycka som orsakades av slarv och vårdslöshet i gruvnäringen sparkades på söndagen ytterligare tre politiker för sin inblandning. När den illegalt byggda anläggningen i provinsen Shanxi gav vika den 8 september utlöstes ett jordskred som begravde större delen av en by. Hittills har 262 invånare hittats döda, men många bybor saknas ännu.

Samtidigt med dessa olyckor brottas hälsovårdsmyndigheter över hela Kina med skandalen med förgiftade mjölkprodukter, som dödat fyra småbarn och gjort över sex tusen andra sjuka.

I samtliga dessa fall har profithunger eller grov vårdslöshet legat bakom händelserna.

Varför de kontrollorgan som haft till uppgift att övervaka säkerheten inte fungerat beror - om man ser till utredningar efter tidigare och liknande olyckor - på att en eller flera personer blivit mutade att blunda för den illegala verksamhet som pågått.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Etiopisk hemsida ”Det var inte någon gerillagrupp de träffade”, säger advokaten.

”De gick i en fälla”

Ny bild av vad som hände svenskarna. Schibbye och Perssons advokat, tror att allt var en fälla och att journalisterna inte ens ens mötte gerillan.

Regeringen kräver att de släpps. Ny del i årets utrikesdeklaration.

De kämpar för Johan och Martin. Stort reportage inför domen.

Foto: Scanpix

Tveksam effekt av massvaccinering

Tyskland har samma dödstal, färre vaccinerade. Polen, som inte vaccinerade alls, hade ett dödlighetstal på 0,47. Sverige hade 0,31.

Foto: Gregory Shamus / Getty Images/AFP Zetterberg hyllades av publiken.

Svensklaget historiskt i natt

Flest raka vinster på hemmais. Henrik Zetterberg och hans lagkamrater i Detroit Red Wings utraderade Philadelphia Flyers över 30 år gamla rekord.

Uppsala först att ge skadad nytt ansikte

Öppnar centrum för ansiktstransplantationer. Bara 18 personer i världen har fått ett av en donator. Akademiska sjukhuset blir först i Norden.

Foto: Scanpix

Bussarna igång efter olycka i Södertälje

All busstrafik ställdes in. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.