Pakistans inrikeskonflikter

Minst sex döda i explosion i Karachi

Publicerad 2010-01-08 05:56

Foto: RIZWAN TABASSUM / AFP

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Sex människor dog när en explosion fick ett hus i Karachi i Pakistan att rasa samman på fredagen. Enligt polisen var sannolikt samtliga offer misstänkta milismän.

Inledningsvis var det oklart för polisen vad som låg bakom explosionen i Baldia som ligger i Karachis västra delar. Enligt polisen hittades senare vapen hittats i spillrorna vilket skulle tyda på att huset kan ha använts av någon militant grupp.

– Polis har säkrat en kalasjnikov och två handgranater. Vi har också gripit två misstänkta som skadades i explosionen, säger Karachis polischef Waseem Ahmed till Reuters.

– Det verkar som att huset använts av terrorister. Vi är ytterst försiktiga när vi röjer upp i rasmassorna.

Karachi har, i jämförelse med gränsområdet till Afghanistan, varit förhållandevis skonat från illdåd de senaste åren. Men den allra senaste tiden har våldet eskalerat. I slutet av december skedde flera attacker mot minoritetsgruppen shiamuslimer, varav en dödade minst 43 människor under en religiös procession i staden.

Efter regeringens offensiv i oktober mot talibanfästena i Södra Waziristan uttryckte Pakistan-experten Marie Lall från brittiska tankesmedjan Chatham House sin oro för DN.se att upprorsmän skulle kunna komma att sikta in sig på annat än rent militära eller polsiära mål.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Boende: Det här är ett lugnt område

Två personer hittades döda i Botkyrka. Peter Homa bor i området och berättar för DN.se om det stora pådraget när de avlidna hittades.

Misstänkt dubbelmord. Polisen åkte på larm om bråk – hittade två avlidna.

Foto: Scanpix

”28-åringen kan göra som Assange”

Kan motsätta sig överlämning. Det är oklart när mannen, som misstänks ha knivskurit en tioårig flicka i Göteborg, kommer till Sverige.

Foto: Scanpix 32 km nordöst om Qom byggs en anläggning.

”Iran kan anfallas av Israel redan i år”

Spänningen fortsätter stiga. Risken att Israel attackerar Iran i år har ökat, menar Jan Hallenberg. ”Det är ett nervkrig”, säger Katarina Engberg.

Iran stoppar oljan till EU-länder. Och det med omedelbar verkan.

Krigshot får världen att hålla andan. Tröskeln för ett utbrott sänkt.

Stor fängelsebrand – hundratals döda

Fångarna ska själva ha startat branden. Fler än 350 personer tros ha omkommit i den våldsamma fängelsebranden i Honduras.