Den misstänkte attentatsmannen på Northwest Airlines-planet kan ha haft kopplingar till en radikal imam i Jemen, säger den republikanske kongressmannen Peter Hoekstra.
Imamen Anwar al-Awlaqi ledde tidigare en moské utanför Washington och sägs ha mejlväxlat med arméläkaren Nidal Hasan, som sköt ihjäl 13 människor på den amerikanska militärbasen Fort Hood i november.
Hoekstra ger inga direkta bevis för att al-Awlaqi haft kontakt med lördagens misstänkte bombman Abdul Farouk Abdulmutallab, men säger:
– Det finns rapporter om att han haft kontakt och han besökte nyligen Jemen. Frågan vi måste ställa oss är om denne imam i Jemen var inflytelserik nog att få någon att angripa USA igen.
Vita huset inte kommenterat rapporter att al-Awlaqi kan ha dödats i ett flygangrepp mot ett bergsområde i Jemen i torsdags. Enligt Jemens militär dödades flera högt uppsatta medlemmar av al-Qaida.