Flera heroinister i Europa har dött eller blivit sjuka i mjältbrand de senaste veckorna. På något okänt vis har de farliga bakterierna kommit i kontakt med drogen.
I Skottland har sju personer dött sedan mitten av december på grund av att de har injicerat heroin smittat med mjältbrandsbakterier eller med sporer från bakterierna. Lika många har blivit sjuka av samma orsak, bland annat i allvarlig mjukdelsinfektion och ilskna sår vid injektionsstället samt blodförgiftning.
Dödsfallen har inträffat i olika delar av regionen vilket tyder på att heroin med mjältbrand är spritt i hela Skottland. Frågan utreds för närvarande, rapporterar smittskyddsansvariga i den europeiska smittskyddsmyndighetens nyhetsbrev Eurosurveillance. De tillägger att det inte är det är någon fara för spridning av mjältbrand hos allmänheten.
Nyligen rapporterade även Tyskland ett dödsfall i mjältbrand hos en intravenös missbrukare utan känd koppling till Skottland. Möjligen tyder detta på att kontaminerat heroin har sålts i andra delar av Europa, rapporterar det svenska Smittskyddsinstitutet i nyhetsbrevet EPI-aktuellt.
Hur heroinet har kommit i kontakt med bakterien är inte klart.
Den som smittas måste snabbt få behandling med antibiotika för att inte riskera att dö eller bli svårt sjuk.