Eurokrisen

Monti raka motsatsen till Berlusconi

Publicerad 2011-11-13 16:30

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Som natt och dag är Silvio Berlusconi och hans troliga efterträdare som regeringschef Mario Monti. Berlusconi söker rampljuset, Monti skyr det.

Den 68-årige rektorn för det prestigefyllda Bocconi-universitetet i Milano, där Italiens finanselit fostras, får det svåra uppdraget att leda en regering som kan återvinna förtroende för eurozonens tredje största ekonomi.

Monti är älskvärd och respekterad. Han ger ett närmast alldagligt intryck, jämfört med sin färgstarke föregångare. Och han har en gedigen ekonomisk kunskap efter studier på Bocconi och på Yale i USA.

På 1970-talet undervisade han på universitet i Turin. Där vaknade hans intresse för det forntida Egypten efter ett museibesök.

1994, samma år som han blivit rektor för Bocconi, föreslogs han av Berlusconi till kommissionär för EU:s inre marknad. På den posten stannade han även då Italien fick en vänsterregering och fick rykte om sig att stå ovan partipolitiken.

Han har varit oerhört sparsam med att ge intervjuer, men den italienska veckotidningen L'Espresso lyckades få en där han beskriver sina tio år i Bryssel.

– Jag är inte särskilt sällskaplig. Ni kan föreställa er alla middagstal jag har tvingats hålla under alla dessa år runtom i världen. Varje gång är det en kamp.

Han är verkligen ingen glad gamäng.

– Även om jag inte är särskilt bra på komma ihåg dem och berätta dem, gillar jag verkligen skämt. Berlusconi har en verklig fallenhet för att skämta, säger Monti i intervjun.

Det avslöjas också att han aldrig gjorde ungdomsrevolt. I sin ungdom gillade han att cykla och lyssna på utländska nyheter i kortvågsradio.

Men den sansade, gråhårige mannen har en sida som i Bryssel gav honom tillmälet "Kardinalen".

– Med väldigt artiga ord kan han sända dig till inkvisitionen, om han tror att det är rätt och nödvändigt, har en tidigare medarbetare sagt.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Expert: Massakern början på en ny fas

Barnamassakern i Hula. De senaste blodiga händelserna i Syrien kan bli upptakten till en ny fas i konflikten, där FN ökar trycket. 10 7 tweets 3 rekommendationer

Ny massaker direkt efter FN:s dömande. Minst 90 döda på söndagen. 44 11 tweets 33 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 23 5 tweets 18 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 176 10 tweets 166 rekommendationer

Foto: Scanpix

Mona Sahlin blir inte ny ILO-chef

Rekommenderades av regeringen. Den förra S-ledaren blir inte ny ILO-chef. Inför tredje röstningsomgången finns hennes namn inte med.

Nordkoreaner dödade i "olyckor"

Trettio nordkoreanska tjänstemän har avrättats eller dödats i arrangerade bilolyckor, enligt Amnesty International. Efter samtal med Sydkorea.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 1182 64 tweets 1118 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan