Arabstaternas utrikesministrar, samlade till möte i Kairo, kommer att stödja palestiniernas begäran om att deras land ska bli en fullvärdig medlem i FN.
Under måndagens möte gick ministrarna igenom vad som gjorts inför ansökan.
EU:s utrikeschef Catherine Ashton, som besökte mötet, sade att EU-länderna ännu inte beslutat om ett gemensamt ställningstagande men att de delar åsikten att Palestina ska bildas genom förhandlingar med Israel.
USA har hotat med att lägga in sitt veto mot en resolution.
Redan för en vecka sedan talade USA:s utrikesdepartement om ett amerikanskt veto i säkerhetsrådet. På måndagen kommenterade president Barack Obama frågan.
– Kommer det till säkerhetsrådet kommer vi att kraftigt motsätta oss detta, sade han och kallade den palestinska taktiken en "avledande faktor" som inte skulle lösa problemet med en självständig stat.
– Den här frågan kan bara lösas genom att israelerna och palestinierna enas om någonting.
Obama konstaterade att USA bara har en röst i FN:s generalförsamling och att många länder där är beredda att stödja ett fullvärdigt palestinskt medlemskap.
– Men det är en helt annan sak än att gå till säkerhetsrådet, sade han.