• Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln
Mugabes Zimbabwe

Mugabe fångades på bild

Publicerad 2009-04-14 20:05

Den svenske politikern Fredrik Schulte (M) hamnade av en slump i samma butik som Robert Mugabe i Singapore. Men när han försökte ta bilder av presidenten omringades han av flera hotfulla vakter.

När den 27-årige riksdagsledamoten Fredrik Schulte skulle handla böcker i en bokaffär på påskresan i Singapore i fredags kväll såg han ett välbekant ansikte. Framför honom i kön stod Zimbabwes president Mugabe.

– Det rusade igenom en massa konstiga tankar i mitt huvud. Jag började skaka i hela kroppen bara av att se honom och kände en blandning av skräck och hat, säger han till DN.se.

Mugabe stod helt själv i kön och hade en stor sedelbunt i handen, men Fredrik Schulte hann inte uppfatta vilken bok han köpte.

– Jag gick runt kassan för att se honom rätt framifrån och tog fram min mobilkamera och fotade honom två gånger. Jag kände att jag ville ha ett minne och det var en ren impuls att fotografera, säger han.

Men hans försök att bevara minnet skapade stor uppståndelse. Ett tiotal personer samlades snabbt omkring honom och tryckte upp honom mot en vägg för att sedan tvinga honom att radera bilderna.

– Då blev jag livrädd, men efter att jag raderat bilderna lät vakterna mig gå, säger han.

I tisdags kom Fredrik Schulte tillbaka till Sverige och har nu lyckats återskapa de två bilderna.

– Jag stod bara fem meter ifrån honom, men jag tycker det är underligt att han kan gå omkring helt fritt. I västvärlden hade det inte dröjt länge innan folk börjat kasta saker på honom, säger han.

Presidenten Mugabe har inte tillstånd att resa till USA eller EU, men besöker ofta Asien eftersom han har hus i Hong Kong och ett av hans barn studerar där.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Ny massaker direkt efter FN-kritiken

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 28 11 tweets 17 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 174 10 tweets 164 rekommendationer

Lastbil störtade – kvinna dog

Betraktas som arbetsplatsolycka. Lastbilen, som användes för att tippa stenmassor, kom för nära ett stup och störtade ner.

Kapade på Facebook – anmäls

Många utsatta. Juridiskt sett är brottet allvarligt och trots att många utsätts för det får polisen inte in några mängder av anmälningar.

Har någon gått in och använt ditt Facebook-konto?

Foto: Scanpix

Ensamkommande tar sällan hit familj

Vanföreställningar hos kommunpolitiker. Det är inte mer än en av tio ensamkommande flyktingbarn som tagit familjemedlemmar till Sverige, visar Ekot. 17 8 tweets 9 rekommendationer

Foto: Alamy

Försökte ta sitt liv – anklagas för mord

Missfall vid självmordsförsök. Efter ett självmordsförsök som slutade i missfall står en deprimerad 35-åring åtalad för mord på fostret. 56 18 tweets 38 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan