USA:s blivande justitieminister Michael Mukasey är redan i blåsväder efter att på torsdagen ha vägrat svara på om skendränkning är att betrakta som tortyr.
Den 66-årige exdomaren har i två dagar frågats ut i kongressen i Washington. På frågor från senatens justitieutskott sade han på torsdagen att tortyr är ett brott mot USA:s grundlag. Men han slingrade sig om huruvida "waterboarding", skendränkning där den misstänkte sänks i vatten och bringas att tro att han kommer att drunkna, är tortyr.
- Om det innebär tortyr är det mot konstitutionen, sade han bara.
- Jag är mycket besviken över svaret. Jag ser det som ren semantik, kontrade den demokratiske senatorn Sheldon Whitehouse.
Trots detta anses det säkert att Mukasey godkänns som justitieminister.
Oenighet har i flera år rasat om de hårda förhörsmetoder som USA under president George W Bush börjat använda mot misstänkta terrorister.