Mycket talar för valframgång för Lukasjenko

Publicerat 2008-09-28 23:48

Oppositionella aktivister protesterar i centrala Minsk efter vallokalernas stängning mot vad de betraktar som ett riggat val.

Sergej Grits/AP

Oppositionella aktivister protesterar i centrala Minsk efter vallokalernas stängning mot vad de betraktar som ett riggat val.

Mycket talar för att söndagens parlamentsval i Vitryssland blir en framgång för landets auktoritäre men delvis populäre president Alexander Lukasjenko.

Dela med andra:

Bild

Han lär bli nöjd.

Han lär bli nöjd. Foto: Sergej Grits/AP

Däremot är det osäkert om valet kommer att betraktas som "fritt och rättvist" i enlighet med den europeiska samarbetsorganisationen OSSE:s normer. OSSE har skickat närmare 500 valobservatörer till Vitryssland, varav drygt 20 är svenska.

Flera oppositionsledare har de senaste dagarna hävdat att valet inte kommer att bli så korrekt som regimen Lukasjenko har försökt att framställa det.

- Det står redan alldeles klart att valet inte kommer att redovisas rättvist, förklarade Anatoli Lebedko, ledare för det socialdemokratiska United Civil Party, UCP, för nyhetsbyrån AP redan under lördagen.

En av metoderna som oppositionen pekat på för att rigga valet är att grupper av studenter, militärer och statligt anställda redan dagarna före valet bussas till vallokalerna för förhandsröstning. Detta gör det lättare att se till att resultatet i valurnorna blir det av regimen önskade.

Mats Melin, en av de svenska långtidsobservatörerna, säger till DN att han inte på söndagskvällen kan säga något om hur rättvist valet varit i hans valkrets utanför huvudstaden Minsk.

- OSSE och dess valorganisation Odihr kommer att hålla en presskonferens under måndagen och då redovisa våra iakttagelser, säger Melin.

Han säger dock att det val som sker på söndagen är direktval i enmansvalkretsar till parlamentets underhus.

- Överhuset, som kan ändra lagförslagen från underhuset, väljs indirekt av bland andra presidenten.

Därefter kan sedan presidenten själv ytterligare förändra i lagförslagen, vilket gör att det direktvalda underhusets makt är begränsad.

Kriget i Georgien har gjort att Lukasjenkos roll i västvärldens ögon har förändrats. Regimen i Minsk har distanserat sig från Kreml och inte erkänt de båda georgiska utbrytarrepublikerna Nordossetien och Abchazien - något som Moskva önskat. Därför skulle många regeringar inom EU gärna se att valet i Vitryssland blir betraktat som rättvist, för att kunna häva sanktionerna mot regimen i Minsk.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Världen

Slutspurt inför vårdreformen

Snabbanalys. ”Om förslaget faller försvagas Obamas presidentskap allvarligt”, skriver DN:s USA-korrespondent Michael Winiarski. 34

”En andra Haitikatastrof är oundviklig” Foto: Jorge Saenz / AP

”En andra Haitikatastrof är oundviklig”

Trots utlovade miljarder och enorm hjälpinsats. Den annalkande regn- och orkansäsongen utgör stort hot, enligt hjälpsamordnare. 12

Den så kallade Kvartetten i möte på fredagen. Foto: AFP Den så kallade Kvartetten i möte på fredagen.

Fredssamtal kan återupptas

Kvartettens Moskvamöte. Överläggning mellan Hillary Clinton och Benjamin Netanyahu skapar hopp om indirekta fredssamtal inom några dagar. 89

Jättedemonstration för Berlusconi

Hundratusentals människor demonstrerade på lördagen till stöd för sin, på senare tid ganska tilltufsade, premiärminister Silvio Berlusconi inför de kommande regionvalen, den 28 och 29 mars. Läs artikeln

USA-Demokrat: Vi har rösterna

Allt pekade på lördagen på att USA:s president Barack Obama skulle få igenom sin historiska vårdreform. Läs artikeln

Världen

Ny medlare i Mellanöstern

Skandalen nästan redan ett faktum. En ökänd figur träder in i världspolitiken.

Fotboll på Bagdads bakgator.

Fotboll på Bagdads bakgator. 12-årige Mohamed och flera av hans vänner skadades för livet under kriget.

Se videon som överraskar forskarna.

Se videon som överraskar forskarna. Mitt framför kameran dyker en levande varelse upp - 200 meter under Antarktis is.

”Reformrörelsens viktigaste symbol.”

”Reformrörelsens viktigaste symbol.” En hel värld såg Caspian Makans fästmö mördas under tumultet i Teheran.

Se bröllopet i Haitis ruiner.

Se bröllopet i Haitis ruiner. De gifte sig i förödelsen efter jordbävningen: "Vi lever - och kärleken lever."

Mysteriet är löst.

Mysteriet är löst. Forskare har äntligen svaret på gåtan kring Farao Tutankhamuns plötsliga död vid 19 års ålder.

Nyheter från Förstasidan

”Obama har rösterna” Foto: AP

”Obama har rösterna”

Omröstning på på söndagen. ”Vi har rösterna som krävs för att få igenom vårdreformen”, säger Steny Hoyher, ledaren för Demokratiska partiets ledamöter i representanthuset. 14

DN:s korrespondent i Washington, Michael Winiarski: Faller förslaget blir Obamas presidentskap allvarligt försvagat. 34

Jättedemonstration för Berlusconi Foto: Franco Origlia / Getty Images

Jättedemonstration för Berlusconi

Inför de kommande regionvalen. Premiärministern passade på att använda tillfället till att rikta svidande kritik mot sina politiska motståndare, 1

Årets avtalsrörelse

Påskhandeln hotad

Strandade förhandlingar för Handels. Efter sex veckor har parterna inte kommit närmare varandra i vare sig löne- eller bemanningsföretagsfrågan. 6

Arbetsgivare och tjänstemän inom industrin överens. Avtalet ger 2,6 procent under avtalsperiodens 18 månader. 39

Flera fackförbund beklagar industriavtalet. ”Väldigt olyckligt för vårt samarbete i facken inom industrin.” 26

Är du nöjd med din lön?

Se resultat

Avslöjandet om Guillou och KGB gav en guldspade

Grävand journalistik. De prisade ämnena var skiftande när Föreningen Grävande Journalister delade ut de prestigefyllda guldspadarna. 3

50 år sedan blod- badet i Sharpeville Foto: UPI / Scanpix

50 år sedan blod- badet i Sharpeville

Den 21 mars 1960 samlades uppemot 5.000 personer framför Sharpevilles polisstation för att protestera mot Sydafrikas passlagar. 69 av dem – män, kvinnor och barn – sköts ned. Läs mer

Allt om Motor

Skåda kombikungen

Marknadens mest prisvärda kombi. Skoda kopplar greppet ordentligt.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

NUTIDSTESTET VECKA 11.

NUTIDSTESTET VECKA 11. Minns ni schlagervinnaren Anna Bergendahl? En av veckans frågor handlar om henne.

Malcolm X mördare snart fri

Malcolm X mördare snart fri Thomas Hagan dömdes 1965. Nu släpps han från anstalten på Manhattan. 15

Läs testet

På Stan Kafékommis- sionen har besökt två kaféer i vårsolscharmiga Enskede. Läs testet

Rapace hyllas i USA.

Rapace hyllas i USA. Lovorden haglar över "Män som hatar kvinnor"-filmen efter USA-premiären. 57