Narkotikapolis hittade mini-zoo

Publicerad 2008-10-21 00:07

Två lejon, två tigrar och två pumor hittades hos colombianska drogsmugglare i Mexiko.

AP/Mexico's Public Safety Department Två lejon, två tigrar och två pumor hittades hos colombianska drogsmugglare i Mexiko.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Narkotikapoliserna väntade sig att hitta mängder av kokain när de stormade drogsmugglarnas lyxvilla i Mexico City mitt under en stor fest. Istället ramlade de över ett privat mini-zoo med både lejon och vita tigrar.

Snabba bilar, lyxvillor och exklusiva fester var inte nog för de eftersökta drogsmugglarna från Colombia. När den mexikanska polisen stormade lyxvillan i Mexico City mitt under en av smugglarnas vilda fester hittade de gängets privata mini-zoo bestående av två afrikanska lejon, två vita tigrar och två pumor.

15 personer, inklusive 11 colombianer som tros jobba för drogkungen Teodoro Mauricio, greps och de exotiska djuren omhändertogs. Polisen kom också över ett stort antal tunga vapen och, enligt tidningen Reforma, en livs levande flodhäst som simmade runt i en damm på tomten.

Lyxvillan tycks enligt polisen ha använts av smugglarligan som ett tillhåll för regelbundna fester. De som fått en inbjudan till en av festerna hämtades upp på en parkeringsplats vid ett köpcentrum i limousiner med svarta rutor som inte gick att se ut genom.

Djuren ska enligt nyhetsbyrån AP vara vid god vigör.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Turistbussar vid Stockholms slott.

Därför blir det kaos i sommartrafiken

”Stockholm onödigt krångligt att köra i.” Avstängda vägar, få p-platser och bilar som blockerar. Lite har gjorts för att förbättra för turistbussarna.

Det blir bättre – om sex år. Klarabergsgatan ska renoveras.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 513 46 tweets 467 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / Scanpix

Polisen i Finland: Skytten är ledsen

Sköt offer på måfå. Den 18-årige man som är misstänkt för skottlossningen i Hyvinge, norr om Helsingfors, säger i förhör att det var dumt gjort.

Vilt skjutande man höll finländsk ort i skräck. Två döda och sju skadade i Hyvinge. 55 16 tweets 39 rekommendationer

Foto: City Image / Alamy

Nu kan du fynda charterresan

”Det blir inte billigare än så här.” Sommarvärmen här hemma har pressat priserna på resor till chartermålen vid Medelhavet.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan