Gazakonvojen

Nationaliteter och kända namn i konvojen

Uppdaterad 2010-06-01 23:23. Publicerad 2010-06-01 19:28

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Enligt israeliska myndigheter befann sig nästan 700 människor ombord på de sex fartyg som i måndags bordades i Medelhavet. De kommer från tiotals olika länder, många har också flera medborgarskap, men här är några nationaliteter och kända namn:

* Sverige: Mehmet Kaplan, riksdagsledamot för Miljöpartiet, och den världskände författaren Henning Mankell var två av totalt elva svenskar ombord. Kaplan och Mankell lämnade Israel på tisdagen.

* Norge: Med tre norrmän ombord är Norge vid sidan av Sverige det enda nordiska land som hade medborgare på fartygen till Gaza.

* Irland/Storbritannien: Nobelpristagaren Mairead Corrigan Maguire uppges finnas ombord på fartyget Rachel Corrie i Medelhavet, på väg mot Gazaremsan i vad aktivisterna kallar en andra våg. Nordirländska Corrigan Maguire fick Nobels fredspris 1976. Irländaren Denis Halliday, länge högt uppsatt i FN, fanns ombord på Frihetsflottan.

* Turkiet: Bülent Yildirim, chef för den stora och kontroversiella hjälporganisationen IHH, var ombord på Mavi Marmara, där bordningen tog sig våldsamma uttryck. Turkiet tros ha haft flest medborgare av alla länder i "Frihetsflottan", och många av dödsoffren vara turkar.

* Tyskland: Vänsterpolitikerna Inge Höger och Annette Groth, förbundsdagsledamöter för Die Linke, fanns på Mavi Marmara. Även den pensionerade vänsterprofilen Norman Paech, 72, var med. De var på tisdagen tillbaka i Tyskland.

* USA: 81-årige exdiplomaten Edward Peck, som bland annat varit ambassadör i Mauretanien, var en av ett tiotal USA-medborgare i Frihetsflottan. Peck rapporterades på tisdagen ha lämnat Israel.

* Israel: Bland flera företrädare för den arabiska minoriteten fanns islamisten Raid Salah och Hanin Zoabi, kvinnlig knessetledamot för partiet Balad.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Turistbussar vid Stockholms slott.

Därför blir det kaos i sommartrafiken

”Stockholm onödigt krångligt att köra i.” Avstängda vägar, få p-platser och bilar som blockerar. Lite har gjorts för att förbättra för turistbussarna.

Det blir bättre – om sex år. Klarabergsgatan ska renoveras.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 513 46 tweets 467 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / Scanpix

Polisen i Finland: Skytten är ledsen

Sköt offer på måfå. Den 18-årige man som är misstänkt för skottlossningen i Hyvinge, norr om Helsingfors, säger i förhör att det var dumt gjort.

Vilt skjutande man höll finländsk ort i skräck. Två döda och sju skadade i Hyvinge. 55 16 tweets 39 rekommendationer

Foto: City Image / Alamy

Nu kan du fynda charterresan

”Det blir inte billigare än så här.” Sommarvärmen här hemma har pressat priserna på resor till chartermålen vid Medelhavet.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan