Nato tar hårdare tag mot pirater

Publicerad 2011-04-19 15:30

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Tre års militär kamp mot pirater i Indiska oceanen har inte gett något vidare resultat. Piraterna är fler än någonsin och kostar världens sjöfartsindustri miljarder varje år. Nu ändrar Nato taktik.

– Problemet eskalerar. Området som piraterna verkar i är mycket större och våldet har ökat mot de tillfångatagna besättningarna, säger Tryggve Ahlman, säkerhetsansvarig på Sveriges redareförening.

I början av april
hade pirater kontroll över minst 29 farkoster, alltifrån privata segelbåtar till lokala fiskebåtar till och stora oljetankers, i de tätt trafikerade farvattnen utanför Somalias kust.

De håller besättningen som gisslan och kräver miljonbelopp i lösensummor.

Redare världen över har skrikit ut sin frustration över säkerhetssituationen i bukten och nu seglar en av fem internationella handelsskepp med beväpnade vakter ombord, enligt danska tidningen Söfartens Ledere.

– Det blir allt vanligare. Fartygen skjuter varningsskott mot pirater och det har varit lyckosamt. Piraterna ger sig iväg helt enkelt, säger Ahlman.

Hittills är inga svenskflaggade fartyg beväpnade, men efter redares rop på hjälp utreder nu regeringen om svenska soldater ombord kan fungera som skydd mot pirater.

Tills vidare fortsätter Nato att jaga pirater, som man har gjort sedan 2008. Nu patrullerar krigsskeppen längs Somalias kust med en mer hårdför och rättfram taktik. Man vill försöka komma åt piraterna direkt ombord på moderskeppen för att stoppa kapningar redan innan de ägt rum.

På tiden, anser många redare.

– Det här har vi jobbat för internationellt. Man tar problemet i sin linda redan vid kusten. Piratverksamheten har spridit sig långt ut till havs och där kan handelsskeppen inte räkna med någon hjälp. Där är utsattheten är total, säger Ahlman.

Under årets första kvartal slogs rekord i antalet piratangrepp, enligt internationella sjöfartsorganisationen IMB. 97 fartyg angreps av pirater och 15 kapades – en tredubbling jämfört med samma period 2010, som för övrigt också var ett dystert rekordår.

Och det är inte bara Nato som kan ändra taktik. När fartyg beväpnar sig kan mindre båtar bli piraternas nästa mål, enligt experter. I februari dödades fyra amerikanska seglare av pirater under en misslyckad räddningsaktion och sju danska seglare togs som gisslan, med bara några få dagars mellanrum. De danska seglarna, fyra vuxna och tre tonåringar, har ännu inte frisläppts.

– Det som är så hemskt med den här typen av verksamhet är att segelbåtarna inte har något direkt värde, som lastfartyg har. Det är ju bara människorna man har som utpressningsföremål, säger Ahlman.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Turistbussar vid Stockholms slott.

Därför blir det kaos i sommartrafiken

”Stockholm onödigt krångligt att köra i.” Avstängda vägar, få p-platser och bilar som blockerar. Lite har gjorts för att förbättra för turistbussarna.

Det blir bättre – om sex år. Klarabergsgatan ska renoveras.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 517 46 tweets 471 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / Scanpix

Polisen i Finland: Skytten är ledsen

Sköt offer på måfå. Den 18-årige man som är misstänkt för skottlossningen i Hyvinge, norr om Helsingfors, säger i förhör att det var dumt gjort.

Vilt skjutande man höll finländsk ort i skräck. Två döda och sju skadade i Hyvinge. 55 16 tweets 39 rekommendationer

Foto: City Image / Alamy

Nu kan du fynda charterresan

”Det blir inte billigare än så här.” Sommarvärmen här hemma har pressat priserna på resor till chartermålen vid Medelhavet.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan