NEW YORK.
Efter att ha överlevt ett totalt rökförbud måste New Yorks restauranger nu rikta in sig på att servera nyttigare mat. Transfetter förbjuds av hälsoskäl. Snabbmatskedjor som McDonalds tvingas hitta nya lösningar.
New Yorks borgmästare Michael Bloomberg - som var drivande kraft bakom rökförbudet - utlöste uppståndelse och protester när han tidigare i år gjorde klart att det nu är dags att införa ett förbud mot onyttiga transfetter. Restaurangägare klagade i högan sky och åtskilliga av deras gäster förklarade bestämt att ingen myndighet ska kunna diktera deras matvanor. En del försvarade transfetter för att de får maten att smaka godare.
Hot om stämningar har framförts med syftet att stoppa eller fördröja ett förbud. Men liksom i fallet med rökförbudet ser missnöjet ut att lägga sig rätt snabbt. Samtidigt som New Yorks hälsovårdsnämnd på tisdagen väntades ta beslut om ett förbud som gäller stadens 24.000 restauranger var redan mått och steg på väg att tas.
Flera snabbmatskedjor - som hör till de värsta transfettsyndarna - har tagit skeden i vacker hand och föregått beslutet. Yum Brands - som äger mexkedjan Taco Bell och kycklingkedjan Kentucky Fried Chicken - har deklarerat att all matolja som innehåller transfetter ska vara borta under våren 2007. Hamburgerkedjan Wendys, med 6.300 restauranger i USA och Kanada, har redan tagit bort alla transfetter och använder en blandning av soja- och majsolja.
McDonalds, USA:s största snabbmatskedja, testar nu olika alternativ men säger att företaget behöver en utsträckt övergångstid, i alla fall till mitten av 2008. McDonalds har 250 restauranger i New York, men ett förbud mot transfetter får sannolikt större konsekvenser. Det handlar inte bara om att byta en matolja mot en annan i enskilda restauranger utan om ändringar i ett större logistiskt system som är till för att nå maximal effektivitet i hela organisationen.
Liksom med rökförbudet kan New York också bli en föregångare. Diskussioner om förbud mot transfetter har inletts även på andra håll i USA. Restaurangbranschen har förmågan att se åt vilket håll vinden blåser och anpassar sig genom att försöka finna välsmakande alternativ till transfetterna,
Borgmästare Bloomberg tar också alla invändningar med ro. Nyligen deklarerade han att han är helt främmande för ta att hamburgare och pommes frites från någon. Det är mat han själv älskar. Men, tillade han, för den skull är det väl inget fel om det går att göra maten lite mindre onyttig för hälsan.