Nobelpriset 2011

Kvinnofrågor i fokus för fredspris

Publicerad 2011-10-07 09:33

Foto: Scanpix, AP Ellen Johnson Sirleaf, Tawakkul Karman och Leymah Gbowee.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Nobels fredspris 2011 delas i tre delar mellan Ellen Johnson Sirleaf, Leymah Gbowee och Tawakkul Karman.

De fem ledamöterna i den Norska Nobelkommitéen har gjort sitt val av årets pristagare.

Pristagarna är Liberias president Ellen Johnson Sirleaf, den liberianska medborgarrättskämpen Leymah Gbowee och jemeniten Tawakkul Karman. Tre kvinnor, med fokus på kvinnors fredsarbete i Afrika och arabvärlden.

Thorbjørn Jagland motiverade valet av pristagare med att kvinnor är några av de största förlorarna under konflikter, och att det här har blivit ett säkerhetspolitiskt problem av största rang. Våldtäkter och våld mot kvinnor har blivit ett vapen som används i krig. Alla pristagarna har arbetat aktivt för att stärka kvinnors position.

– Jag tror att årets pristagare kommer att bli väl mottagna världen över. Det här är ett viktigt tema, säger han.

Motiveringen som ges är:

"för deras ickevåldskamp för kvinnors säkerhet och deras rätt till fullt deltagande i fredsbyggande arbete."

Thorbjørn Jagland understryker att den politiska situationen i världen inte ska vara i fokus när pristagaren utses. Istället är den enskilda personens gärning som ska premieras. Det är dessa kvinnor som har gjort mest för freden i världen under året som har gått, enligt Norska Nobelkommittén.

Liberias president Ellen Johnson Sirleaf blev när hon valdes 2005 den första direktvalda kvinnliga presidenten i ett afrikanskt land.

Leymah Gbowee är en liberiansk medborgarrättskämpe som har arbetat med flera inhemska fredsrörelser. Hon var med och startade Women of Liberia Mass Action for Peace, som bidrog till att inbördeskriget i landet avslutades.

Tawakkul Karma från Jemen är journalist, människorättsaktivist och medlem av islamistpartiet Islah. Hon ledde demonstrationer som bidrog till att dra igång protesterna i landet.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Turistbussar vid Stockholms slott.

Därför blir det kaos i sommartrafiken

”Stockholm onödigt krångligt att köra i.” Avstängda vägar, få p-platser och bilar som blockerar. Lite har gjorts för att förbättra för turistbussarna. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Det blir bättre – om sex år. Klarabergsgatan ska renoveras.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 593 46 tweets 547 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / Scanpix

Polisen i Finland: Skytten är ledsen

Sköt offer på måfå. Den 18-årige man som är misstänkt för skottlossningen i Hyvinge, norr om Helsingfors, säger i förhör att det var dumt gjort.

Vilt skjutande man höll finländsk ort i skräck. Två döda och sju skadade i Hyvinge. 55 16 tweets 39 rekommendationer

Foto: City Image / Alamy

Nu kan du fynda charterresan

”Det blir inte billigare än så här.” Sommarvärmen här hemma har pressat priserna på resor till chartermålen vid Medelhavet.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan