Nordkorea

Nordkorea hoppar av samtalen

Publicerad 2009-04-14 05:55

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

I protest mot FN:s fördömande av Nordkoreas raketuppskjutning avslutar landet nu alla förhandlingar om kärnvapen-nedrustning. Det uppger landets utrikesdepartement.

Pyongyang sade att landet dessutom ska öppna den omstridda kärnkraftsanläggning som gjorts obrukbar enligt ett tidigare avtal — också detta i protest mot det fördömande uttalandet av säkerhetsrådet.

Beskedet kommer bara timmar efter att FN:s säkerhetsråd på måndagen enhälligt fördömde Nordkoreas prov med en långdistansrobot. Rådet krävde också att de ekonomiska sanktioner som tidigare beslutats om ska börja tillämpas.

Nordkorea menar att fördömandet kränker landets suveränitet och förnedrar dess medborgare. Enligt uttalandet från utrikesdepartementet kommer landet aldrig mer att delta i samtal om kärnvapen-nedrustning och ser sig heller inte bundet till tidigare överenskommelser.

Samtalen om Nordkoreas kärnenergiprogram inleddes 2003 och har förts mellan USA, Sydkorea, Nordkorea, Kina, Japan samt Ryssland.

Det var i måndags som FN:s säkerhetsråd efter en veckas förhandlingar gick ut med ett fördömande. Formuleringarna, som var amerikanska och antogs av de permanenta medlemmarna samt Japan, medförde dock inte några bindande krav.

Enligt säkerhetsrådet var Nordkoreas handling ett brott mot resolution 1718 som förbjuder landet att avfyra ballistiska robotar och genomföra kärnvapentester. Landet får inte heller importera eller exportera vapen eller vapenrelaterad utrustning. Den senaste uppskjutningen gör att FN:s sanktionskommitté nu ska driva igenom de ekonomiska sanktioner och det vapenembargo som resolutionen stadgar.

På tisdagen lät det ryska utrikesdepartementet förklara att Ryssland beklagar Nordkoreas beslut att dra sig ur samtalen och uppmanar kommuniststaten att tänka om. I Peking manade även Kinas regering till fortsatta samtal. Regeringen vädjade till alla berörda att visa återhållsamhet i det uppkomna läget.

- Vi hoppas att relevanta parter kan. . . visa lugn och behärskning och samarbeta så att sexpartsförhandlingarnas process värnas, sade det kinesiska utrikesdepartementets taleskvinna Jiang Yu till journalister.

Analytiker i FN-huset betraktade antagandet av måndagens uttalande som huvudsakligen symboliskt och trodde inte på någon strikt tillämpning av sanktionerna. Uppenbarligen gjorde Nordkorea inte samma bedömning.
 

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Foto: AP

Obama: Högre skatt för landets rikaste

Regeringens budgetförslag. Budgeten, som förkastades av republikanerna, innehåller även mer pengar till jobbsatsningar och väggbyggen.

Pappas sexövergrepp i rätten

Mot totalt nio barn, varav de flesta hans egna. Mannen från Jylland ska bland annat ha tvingat fyra av sönerna att ha samlag med sin syster.

Foto: Scanpix/Alamy Leverkusens tränare Robin Dutt mot Barcelonas Pep Guardiola.

David mot Goliat

Åttondelsfinal i Champions League. Leverkusen mot Barcelona är som David mot Goliat. Tyskarna hoppas kunna hålla drömmen vid liv ett tag till.

Rangers nära konkurs

Krävs på 525 skattemiljoner. Hamnar fotbollsklubben under förvaltning förlorar den tio poäng. Ligasegern är då mer eller mindre klar för Celtics.