Efter att ha fört ut sitt propagandakrig med Sydkorea på sociala nätsajten Twitter har Nordkorea nu också öppnat konto på Facebook. På fredagseftermiddagen hade den slutna kommuniststyrda staten 51 Facebookvänner, de flesta av dem koreaner.
På kontot, öppnat i torsdags kväll, fanns också 83 bildgrupper, videofilmer och meddelanden, allt på koreanska. Flera "vänner" noterade att de hade, som det heter på sajten, "gillat" det de läste.
Länken till kontot spreds via det Twitterkonto som Pyongyangregeringen öppnade i förra veckan – och som Sydkorea raskt spärrade för sina egna medborgare.
Den nordkoreanska regimen startade i juli en egen "kanal" på videodelningssajten Youtube och laddade där upp bland annat filmer med hyllningar till landets ledare Kim Jong-Il. Nordkorea tros ha ett elitförband med datorhackare, men få av landets invånare har tillgång till en dator och ännu färre kan ta del av internet.
Propagandakriget på koreanska halvön har intensifierats i takt med att spänningen tilltagit mellan Nord- och Sydkorea. Nordkorea anklagas för att med en torped ha sänkt den sydkoreanska korvetten Cheonan i mars med 46 sjömäns död som följd. Nordkorea förnekar skuld.