Foto: Jewel Samad / Scanpix

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln
Nordkorea

Nordkoreanska ”avhoppare” var lönnmördare

Uppdaterad 2010-04-21 20:01. Publicerad 2010-04-21 18:41

Sydkorea säger att man har avslöjat ett försök från Nordkorea att mörda en av landets mest kända avhoppare, Hwang Jang-Yop. Det skriver BBC.

87-årige Hwang Jang-Yop hoppade av till Sydkorea 1997 och hade tidigare stått Nordkoreas ledare Kim Jong-Il nära. Han hade bland annat en högt uppsatt position i Nordkoreanska arbetarpartiet. När han bestämde sig för att hoppa lämnade han familj och vänner efter sig. Dessa ska enligt BBC ha satts i arbetsläger.

Enligt BBC har en nordkoreansk regeringssajt för bara en vecka sedan publicerat ett hot om att döda den åldrige avhopparen. Där kallades Hwang "förrädare och mänskligt avskum".

På onsdagen gick så Sydkoreanska myndigheter ut med beskedet att man låtit arrestera två nordkoreaner som båda utgett sig för att vara avhoppare. De båda anklagas nu för att ha planerat att mörda Hwang.

Enligt nyhetsbyrån AP ska de båda ha erkänt att deras uppdrag i Sydkorea bedtod i att "skära halsen av förrädaren".

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.