Nordkoreas kärnvapenprogram

Nordkoreas nya hot oroar Kina

Publicerad 2013-01-24 20:54

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Nordkoreas hot om att man planerar kärnvapenprov som i förlängningen är riktade mot USA har orsakat skarpa reaktioner runt om i världen. Nordkorea kallade USA för ”en ärkefiende till det nordkoreanska folket”.

Det var en serie mycket skarpa uttalanden från Nordkoreas nationella försvarskommission som fick USA, och senare Kina, att reagera. I uttalandena hotade Nordkorea med att fortsätta arbetet med sina missilförsök och sitt kärnvapenprogram med mål att använda vapnen mot USA.

Nordkorea har sedan tidigare utfört två kärnvapenprov, ett 2006 och ett 2009.

"Att göra upp räkningen med USA måste göras med kraft och inte med ord", sa uttalandet från försvarskommissionen.

Vita huset gick på torsdagen ut med ett svar där man kallade Nordkoreas utspel för "onödigt provokativt" och att fortsatta tester med långdistansmissiler skulle strida mot FN:s resolutioner.

USA:s försvarsminister Leon Panetta uttalade senare en oro över det USA ser som "Nordkoreas allt mer provokativa uttalanden när det gäller kärnvapenprogram", skriver Reuters.

Det höjda tonläget fick också Kina att reagera. Kina, som sedan länge är Nordkoreas allierade, föreslog att nya förhandlingar mellan parterna – bestående av sex nationer – skulle inledas, skriver Los Angeles Times. Förhandlingar som bröt samman för fyra år sedan i december 2008. De sex nationer som ingår i samtalen är förutom Nordkorea, Kina, USA, Japan, Ryssland och Sydkorea.

Kina har redan tidigare i veckan visat på ett ökat missnöje med hur Nordkorea agerar genom att i tisdags rösta för ett fördömande av den senaste missiluppskjutningen då frågan kom upp i FN:s säkerhetsråd.

Läs mer: Nordkorea hotar USA med atomprov

Tipsa via e-post

Nyheter från Världen

50-åring låg död i sin lägenhet i två år

Hittades vid stambyte. Mannen var arbetslös och beskrivs av polisen som mycket ensam och utan anhöriga eller vänner i Sverige. 212 7 tweets 205 rekommendationer

Foto: Ted S Warren / AP

Ny Xbox ”allt i ett”

Nästa generations Xbox får namnet Xbox One. Den presenterades av Microsoft under en presskonferens på tisdagen i Redmond, Washington.

Foto: Scanpix

Samsovning ökar risken för barnet

För plötslig spädbarnsdöd. ”Om man vill minimera risken för plötslig spädbarnsdöd pekar det mesta på att det bästa är att barnet sover på rygg i egen säng.” 18 0 tweets 18 rekommendationer