"Norge bombar mest i Libyen"

Uppdaterad 2011-04-20 12:30. Publicerad 2011-04-20 08:51

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

De norska stridspiloterna som deltar i kriget i Libyen har släppt 12 procent av bomberna mot Gaddafis styrkor, skriver tidningen Aftenposten.

– Norge bidrar i särklass mest i förhållande till sin storlek. Det är svårt att imponeras över att britterna ställer upp med 22 flyg när Norge och Danmark bidrar med tolv.

Norge består med en åttondel av den operativa styrkan, säger Ståle Ulriksen vid Norges utrikespolitiska institut (Nupi) till tidningen.

Samtidigt som Danmark och Norge deltar betydligt mer än genomsnittet i Libyeninsatsen har framför allt Storbritannien och Frankrike uttryckt frustration över uteblivet stöd.

Nato klagade nyligen över att det saknas ett tiotal stridsflygplan per dag för attackerna. Den bristen skulle troligen förbättras avsevärt om alla deltagande länder var lika aktiva som Danmark och Norge.

Sverige har riksdagsbeslut på att inte bomba. Tillsammans med en rad deltagande arabländer som har liknande, oftast hårdare, begränsningar för sin insats, genomför den svenska planen flygspaning, enligt Aftenposten.

"Svenskarna tar bilderna, sen kommer danskar och norrmän för att bomba", skriver Aftenposten.

De svenska flygspaningsuppdragen bekräftas av svenska försvaret som dock i övrigt vill säga så litet som möjligt om den svenska insatsen.

I Danmark har man varit mera öppen. På danska flygvapnets webbplats sker en uppdatering flera gånger dagligen. Där kan man läsa att danskt flyg i tisdags utförde fyra uppdrag.

"Under samtliga uppdrag fälldes precisionsbomber. Bomberna fälldes mot luftvärnsrobotbatterier och stridsvagnar väster om Misrata, mot en militär lagerplats söder om Tripoli samt mot ammunitionsbunkrar söder om Sirte.

Det har nu genomförts 107 uppdrag. Samtliga var bombuppdrag bortsett från ett jaktuppdrag. Sammanlagt har 224 bomber fällts," heter det.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Turistbussar vid Stockholms slott.

Därför blir det kaos i sommartrafiken

”Stockholm onödigt krångligt att köra i.” Avstängda vägar, få p-platser och bilar som blockerar. Lite har gjorts för att förbättra för turistbussarna. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Det blir bättre – om sex år. Klarabergsgatan ska renoveras.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 711 53 tweets 658 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / Scanpix

Polisen i Finland: Skytten är ledsen

Sköt offer på måfå. Den 18-årige man som är misstänkt för skottlossningen i Hyvinge, norr om Helsingfors, säger i förhör att det var dumt gjort.

Vilt skjutande man höll finländsk ort i skräck. Två döda och sju skadade i Hyvinge. 55 16 tweets 39 rekommendationer

Foto: City Image / Alamy

Nu kan du fynda charterresan

”Det blir inte billigare än så här.” Sommarvärmen här hemma har pressat priserna på resor till chartermålen vid Medelhavet.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan