Afghanistan

Norsk FN-chef i Afghanistan avgår

Publicerad 2009-12-11 05:57

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Kai Eide, FN:s chef i Afghanistan, avgår. Generalsekreteraren Ban Ki-Moon och tunga västländer söker ett nytt sändebud för att leda det civila biståndsarbetet i landet.

Eide bekräftar för norska nyhetsbyrån NTB att han bett FN-chefen Ban Ki-Moon om att att utse en efterträdare.

- Det finns ingen dramatik i detta. När jag tog jobbet hade jag ett tvåårsperspektiv. Min tjänsteperiod löper ut i mars, säger Eide.

FN-diplomater från Nato-stater pekar ut svensken Staffan de Mistura och fransmannen Jean-Marie Guehenno som möjliga kandidater att efterträda Eide.

Kritiker i FN har anklagat Kai Eide för att inte kunna hantera fusket i Afghanistans presidentval i höstas.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.