Ett nytt mindre oljeläckage har upptäckts vid det grundstötta fartyget Full City utanför Langesund. Men saneringsarbetet utmed den norska kusten rapporteras gå bra och risken för att olja ska spridas till Sverige bedöms som mycket liten.
Under onsdagen arbetade runt 30 båtar med att samla upp den olja som fortfarande flyter runt i vattnet utanför Langesund, mest aktivitet var det på de 70-tal ställen där oljan sköljts upp på land.
Ett mindre läckage från Full City upptäcktes på förmiddagen, men enligt norska Kystverket ska det inte innebära någon ny fara.
- Det är 150 liter olja som har läckt ut, men den ligger innanför de länsar som lagts runt haveristen, säger Pål Are Lilleheim, vid Kystverket, till DN.se.
Hittills har totalt 212 ton oljeemulsion, olja blandat med vatten, tagits upp. Ute till havs flyter olja endast runt på två ställen; alldeles intill Full City och i Rognsfjorden i dess närhet. Totalt fanns drygt 1.000 ton bulkolja ombord och till en början uppskattade Kystverket att runt 200 ton hade läckt ut.
- Det rör sig sannolikt om större mängder än vad som blev sagt först. Men det ser väldigt bra ut ur räddningssynpunkt, säger Pål Are Lilleheim, som också uppger att de inblandade myndigheterna har god kontroll över den olja som flutit i land.
På onsdagsförmiddagen gjordes en översiktsflygning med den svenska Kustbevakningens plan och från ovan gick det inte att se någon olja alls ute till sjöss.
- Just nu har vi faktiskt svårt att se någon olja. Det kan bero på att det är varmare och att den löser upp sig snabbare eller att den ändrar karaktär och sjunker, säger Mattias Heneborn, vakthavande befäl vid Kustbevakningen i Göteborg, till DN.se.
Så länge inga oljefläckar syns på havet ligger de tre svenska fartygen i vänteläge tills nya rapporten kommer från flyget. Båtarna som ligger vid land, bland annat fyra så kallade strandbekämpare som Kustbevakningen bistått med, jobbar dock för högtryck och kommer så att göra under lång tid framöver. Mattias Heneborn bedömer risken att oljan ska nå den svenska kusten som mycket liten.
Det var natten till fredagen som det Panamaregistrerade fartyget Full City gick på grund utanför Langesund i Telemark. Fartygets kinesiske kapten har anhållits misstänkt för grov oaktsamhet och brott mot rapporteringslagen, vilket kan ge upp till två års fängelse.