Nu döms symbolen för dödsregimen

Publicerad 2010-07-25 13:21

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

I morgon, måndag, faller domen mot Duch, den ökände lägerchefen som misstänks ha tusentals människors liv på sitt samvete. Domen kan bli ett avstamp för Kambodja och äldre kambodjaner som lever med smärtan efter röda khmerernas härjningar och dödsläger.

Duch, eller Kaing Guek Eav som han heter, är symbolen för en dödsregim. Han var lägerchef i ett av röda khmerernas fängelser under 1970-talet. I 1,5 år har rättegången pågått. I morgon kommer domen.

Många är de kambodjaner som fruktat Pol Pots hantlangare. I fjol tog Duch på sig ansvaret för tortyr och avrättningarna av omkring 15 000 människor.

Duch blev också kristen och mot slutet av rättegången har han hävdat att han bör släppas eftersom han varit samarbetsvillig. Men dåden i det topphemliga säkerhetsfängelset S-21 kommer inte att glömmas.

Det ökända fängelset var från början en skola men gjordes om till röda khmerernas viktigaste fängelse dit intellektuella och politiska fångar skickades.

Det finns också vittnesuppgifter om att barn och kvinnor fördes till S-21. Den som en gång förts in på området kom nästan aldrig där-ifrån. Den skoningslösa tortyren följdes av svält och slutligen avrättades fångarna. Allt under överseende av Duch.

Ove Bring, professor i folkrätt, är kritisk till sammansättningen av domstolen som dömer Duch.

– Den är en kompromiss med den kambodjanska regeringen där de internationella domarna är i minoritet och problemet är att inte så många andra åtalas. I framtiden bör FN inte legitimera domstolar som man inte har förtroende för. Kambodja bör vara en engågslösning, säger han.

I dag är fängelset S-21 ett museum som påminner världen och den unga kambodjanska befolkningen om tortyren och avrättningarna.

På väggarna finns porträtt, bilderna tog strax innan fångarna skickades till avrättning.
Först när röda khmerernas regim föll fick världen kännedom om de många dödslägren i Kambodja.

Gunnar Bergström var en av de svenskar som hyllade röda khmerernas regim.
Tillsammans med bland andra författaren Jan Myrdal hörde han till de ivrigaste påhejarna. Sedan dess har han gjort avbön, varit på återbesök och tagit avstånd från dödsregimen.

– Jag förstod aldrig vidden av det som hände och mitt uppvaknade har skett i olika faser, berättar Gunnar Bergström.

I dag följer han fortfarande utvecklingen i Kambodja men tror inte att domen mot Duch kommer att hela landet.

– Det går fortfarande omkring mördare fritt i samma byar som offrens anhöriga, säger Gunnar Bergström.

Åkagaren har yrkat på 40 års fängelse för Duch. Förutom Duch finns det ytterligare en handfull högt uppsatta khmerer som står åtalade.

– De är väldigt gamla och frågan är om de kommer att leva fram till dess att hela rättegångsprocessen är klar. Jag får ofta mejl från Kambodja och där kan jag se att det finns tecken från regeringen att man inte är särskilt pigg på att genomföra hela processen, säger Gunnar Bergström.

Kan Kambodja gå vidare i och med rättegången?

– Det är en stor fråga, många som finns i administrationen i dag har mycket att förlora. En del har berättat för mig att man inte vill rota i det gamla. Man slätar över och ler, kanske domen blir ett försök att läka såren, säger Bergström.

Hur känner du personligen?

– Jag kom hem 1978 och efter ett år förstod jag hur fel vi hade. Jag hade satsat på fel häst, säger Gunnar Bergström.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Grafik: Johan Andersson

Nästan ingen byter bank trots kritiken

Konkurrensen är satt ur spel. 9 av 10 kunder väljer att stanna i sin bank. Konkurrensen är stendöd. Ett faktum bankerna är väl medvetna om.

”Bankmarknaden är ett skämt”. DN:s Virve Hedenborg dömer ut.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: Scanpix

Redo att förhandla om kärnkraften

”Viktigt med ett rent bord”. Socialdemokraternas nya ledare Stefan Löfven är beredd att förhandla förutsättningslöst med regeringen.

S vänder upp med Löfven. Väljarundersökning.

Foto: AP

Robyn blev utan pris på Grammygalan

Brittiska soulpopstjärnan Adeles succé var sexfaldig: Hennes "21" utsågs både till bästa album och bästa popalbum. Adele vann sex stycken.

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.