Queensland bävar för ny katastrof

Uppdaterad 2011-02-01 23:00. Publicerad 2011-02-01 05:49

Foto: Ian Hitchcock / AP

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Översvämningsvattnet har knappt runnit undan innan australiska Queensland utsätts för ännu en pina från naturen. Tusentals har evakuerats undan cyklonen "Yasi" som väntas bli den värsta på länge.

Det australiska ovädret uppgraderades till den högsta varningsnivån, nivå fem, på tisdagskvällen. Stormen anses kunna utgöra det största hotet mot liv på flera generationer. Den beräknas komma in över land på onsdagskvällen eller tidigt på torsdagen, svensk tid.

– Den här stormen är enorm och livshotande. Det kan vara en dödande storm och vi måste ta den på absolut allvar. Om ni befinner er i låglänt eller havsnära terräng i farozonen så måste ni föra er och era familjer i säkerhet, varnade delstatens regeringschef Anna Bligh på tisdagen.

Myndigheterna har gett order om att evakuera två sjukhus i hamnstaden Cairns. Totalt har 9.000 personer i och omkring staden fått order att flytta på sig inför Yasis ankomst. Boende i kustområden varnas för extremt tidvatten som kan orsaka översvämningar.

– Jag vet att många av oss känner att Queensland redan fått mer än vad vi klarar av när det gäller katastrofer och stormar, men mer krävs av oss och jag är säker på att vi kan möta utmaningen, sade Bligh.

Cyklonen antas dock främst slå mot norra Queensland, snarare än de områden i söder som redan drabbats hårt av de förödande översvämningarna tidigare i januari.

Yasi blir betydligt starkare än cyklonen "Larry" som år 2006 orsakade skador i samma område för nästan tio miljarder kronor.

Omkring 400.000 invånare bor i stormens väg, kring Cairns, Townsville, Mackay och flera turistorter kopplade till Stora barriärrevet.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Expert: Massakern början på en ny fas

Barnamassakern i Hula. De senaste blodiga händelserna i Syrien kan bli upptakten till en ny fas i konflikten, där FN ökar trycket. 14 10 tweets 4 rekommendationer

Dödade irakier fick illustrera massaker i Syrien. BBC använde fel bild. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Ny massaker direkt efter FN:s dömande. 90 döda i går. 48 12 tweets 36 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 176 10 tweets 166 rekommendationer

Nordkoreaner dödas i "olyckor"

Trettio nordkoreanska tjänstemän har avrättats eller dödats i arrangerade bilolyckor, enligt Amnesty International. Efter samtal med Sydkorea. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: Liu Jin/AFP Slagord om att Chongqing är en grön stad har rensats bort.

Xilai var för smart för partiet

Staden ska sopa igen spåren. Nu arbetar andra krafter inom kommunistpartiet för att utplåna minnet av kinesiska ledaren med egen stil.

Foto: Alamy

Läkarstudenter höll mässa för donatorer

Som tack för att de skänkt sina kroppar. 135 anhöriga deltog i mässan och såg på när 160 vitklädda studenter gick på led med varsitt ljus. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Kan du tänka dig att skänka din kropp till anatomiundervisning?

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 2241 91 tweets 2150 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan