Afghanistan

Ny giftattack mot afghansk skola

Publicerad 2009-05-12 15:13

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Mahmud-i-Raqi. Tre gånger på kort tid har skolflickor i ett annars lugnt område i Afghanistan utsatts för mystisk giftgas i sina klassrum.

Den 26 april drabbades en skola i Charikar, sju mil norr om Kabul. Samma stad drabbades igen i måndags. Och på tisdagen hände det ytterligare en gång, nu i Mahmud-i-Raqi, några få mil längre österut.

Där utsattes över 130 personer för gasen. 98 elever och 6 lärare fördes till sjukhus. Fem föll tillfälligt i koma, men har sedan dess tillfrisknat. Symptomen var desamma som i de tidigare fallen: kräkningar, yrsel och svimningar.

- Det kändes en väldigt äcklig lukt i klassrummet i morse och läraren sade direkt åt oss att evakuera, men vi kunde inte själva ta oss ut, vi var väldigt svaga, sjuka och yra. När jag öppnade ögonen igen låg på sjukhus, berättade tolvåriga Leda.

- Vi har hört talas om händelserna i Charikar men trodde inte att det skulle hända hos oss, sade 15-åriga Aara.

Vem som ligger bakom händelserna och vilket ämne det rör sig om är ännu oklart. Prover har skickats för analys till USA-basen i Bagram. Charikar och Mahmud-i-Raqi är annars områden där talibanrörelsen aldrig varit särskilt stark.

- Vi tror inte att talibanerna har gjort det här, utan att det i stället är folk som samarbetar med och stöder talibanerna. Vi har vidtagit åtgärder för att se till att det inte händer igen. Vi har fler patruller ute och jag kontrollerar skolorna på natten, berättade överste Sha Agha, säkerhetsansvarig i distriktet.

- Säkert kommer det här att få en negativ konsekvens för utbildningen, men vi kommer aldrig att stänga dörrarna för flickor i våra skolor, lovade läkaren Wahid Rahim.

I staden Khost i sydöstra Afghanistan rapporterades samtidigt om minst omkring tio döda — inkluderande såväl soldater som civila och attentatsmän — efter en rad självmordsattacker mot myndighetsbyggnader i staden. Talibanerna själva hävda att 30 man angripit staden, fyra mil från gränsen till Pakistan.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Expert: Massakern början på en ny fas

Barnamassakern i Hula. De senaste blodiga händelserna i Syrien kan bli upptakten till en ny fas i konflikten, där FN ökar trycket. 14 10 tweets 4 rekommendationer

Dödade irakier fick illustrera massaker i Syrien. BBC använde fel bild. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Ny massaker direkt efter FN:s dömande. 90 döda i går. 48 12 tweets 36 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 176 10 tweets 166 rekommendationer

Nordkoreaner dödas i "olyckor"

Trettio nordkoreanska tjänstemän har avrättats eller dödats i arrangerade bilolyckor, enligt Amnesty International. Efter samtal med Sydkorea. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: Liu Jin/AFP Slagord om att Chongqing är en grön stad har rensats bort.

Xilai var för smart för partiet

Staden ska sopa igen spåren. Nu arbetar andra krafter inom kommunistpartiet för att utplåna minnet av kinesiska ledaren med egen stil.

Foto: Alamy

Läkarstudenter höll mässa för donatorer

Som tack för att de skänkt sina kroppar. 135 anhöriga deltog i mässan och såg på när 160 vitklädda studenter gick på led med varsitt ljus. 5 0 tweets 5 rekommendationer

Kan du tänka dig att skänka din kropp till anatomiundervisning?

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 2254 91 tweets 2163 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan