Oljekatastrofen i Mexikanska golfen

Ny läcka hotar Mexikanska golfen

Uppdaterad 2010-07-19 09:14. Publicerad 2010-07-19 05:50

Foto: Dave Martin / AP

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

USA:s regering är oroad över ett nytt oljeläckage på havsbotten i Mexikanska golfen nära den havererade oljekällan. BP uppmanas ta bort den hätta som stoppat råoljan från att välla ut för första gången sedan april.

BP har medgett att en del olja bubblat upp i närheten av hättan som tillsluter oljekällan, men har uttryck optimism och sagt att den kan sitta kvar. Bolaget säger att testerna hittills har varit uppmuntrande och att en slutlig lösning är i sikte.

Men spänningarna ökade på söndagen när regeringens chef för katastrofhanteringen, Thad Allen, uppmanade BP att omgående rapportera om den nyupptäckta läckan och avvikelser som upptäckts av experter som övervakar havsbotten i jakt på eventuella sprickor.

– På grund av de nuvarande observationerna från testet, inklusive den uppdagade läckan en bit från oljekällan och obekanta avvikelser, är övervakning av havsbotten av avgörande betydelse under testperioden, säger Allen.

I ett brev beordrar han BP att inom fyra timmar rapportera till regeringen när läckor upptäcks. Oljebolaget ska också förse honom med en skriftlig plan för hur ventilen ska kunna öppnas och olja släppas ut utan att oljekällan skadas.

BP har tidigare förlängt testperioden med hättan som stoppat oljeflödet med 24 timmar i taget.

Bolaget har hoppas kunna ha oljeläckan igenpluggad tills man har borrat det sidohål som ska ta över flödet, och som så småningom ska leda till att källan täpps igen för gott. Det kan ske nästa månad, om allt går väl.

Sedan ventilerna i hättan stängdes natten till fredagen svensk tid tror BP att själva oljeborrhålet är helt och inte läcker genom några sprickor.

 Oljebolaget BP uppger på måndagen att kostnaden hittills för arbetet med oljekatastrofen i Mexikanska golfen uppgår till 3,95 miljarder dollar — omkring 29 miljarder kronor, enligt nyhetsbyrån AFP.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Expert: Massakern början på en ny fas

Barnamassakern i Hula. De senaste blodiga händelserna i Syrien kan bli upptakten till en ny fas i konflikten, där FN ökar trycket. 14 10 tweets 4 rekommendationer

Dödade irakier fick illustrera massaker i Syrien. BBC använde fel bild. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Ny massaker direkt efter FN:s dömande. 90 döda i går. 48 12 tweets 36 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 176 10 tweets 166 rekommendationer

Nordkoreaner dödas i "olyckor"

Trettio nordkoreanska tjänstemän har avrättats eller dödats i arrangerade bilolyckor, enligt Amnesty International. Efter samtal med Sydkorea. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: Liu Jin/AFP Slagord om att Chongqing är en grön stad har rensats bort.

Xilai var för smart för partiet

Staden ska sopa igen spåren. Nu arbetar andra krafter inom kommunistpartiet för att utplåna minnet av kinesiska ledaren med egen stil.

Foto: Alamy

Läkarstudenter höll mässa för donatorer

Som tack för att de skänkt sina kroppar. 135 anhöriga deltog i mässan och såg på när 160 vitklädda studenter gick på led med varsitt ljus. 5 0 tweets 5 rekommendationer

Kan du tänka dig att skänka din kropp till anatomiundervisning?

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 2254 91 tweets 2163 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan