Minst 20 gruvarbetare har dödats och 16 tros fortfarande finnas instängda efter en explosion i en kolgruva i Kina på lördagen, skriver China Daily.
Explosionen inträffade i en gruva utanför staden Yuzhou i Henanprovinsen i centrala Kina. 276 arbetare befann sig under jord när olyckan inträffade och 239 av dem lyckades ta sig ut ur gruvan.
Räddningsmanskapet har hittills hittat 20 döda. 16 överlevande har lokaliserats men ännu inte kunnat räddas, skriver tidningen.
Gasexplosionen frigjorde omkring 2.500 ton med koldamm som måste vädras ut ur gruvgångarna innan de instängda ska kunna räddas, uppger Du Bo, en representant för gruvbolaget.
Så sent som i augusti 2008 drabbades gruvan av en liknande gasexplosion med 23 döda som följd. Kina är ökänt för sina många och ofta svåra olyckor i kolgruvor. Tidigare i höst ställdes 105 personer inför rätta efter tre olyckor med 159 döda som alla inträffat de tolv senaste månaderna.