Det blir en andra valomgång i det afghanska valet. På tisdagen stod det klart att både landets president Hamid Karzai och hans motståndare Abdullah Abdullah ställer upp på en andra omgång.
President Hamid Karzai gav på tisdagen efter för det västmakternas tryck och meddelade att han välkomnar den afghanska valkommissionen IEC:s beslut att hålla en andra valomgång. Han framhöll också att beslutet är i enlighet med konstitutionen och lagen och att han sätter landets intressen framför sina egna.
– Det är inte viktigt vem som vann och vi måste lämna det till det afghanska folket att avgöra vem som är vinnaren, sa Karzai vid en presskonferens skriver BBC News.
Inför dagens presskonferens satt Karzai i ett allvarligt samtal med den amerikanske senatorn John Kerry, som leder senatens utskott för utrikesfrågor.Och det är just västmakterna, med USA i spetsen, som under en tid pressat Karzai att gå med på en ny valomgång. Det är av största vikt för USA att Afghanistan har en legitim regering, särskilt som man planerar att utöka sin militära närvaro i landet. Kerry betonade dock att valresultatet ska vara klart och utrett innan man bestämmer sig för vilken nivå man ska lägga den militära närvaron på, skriver BBC.
Éfter den första valomgången i augusti i år fick Karzai 54,6 procent av rösterna. Efter utbredda anklagelser om valfusk, där EU-observatörer talat om upp till 1,5 miljoner ogiltiga röster, justerades siffran till 47 procent. Därmed ska en andra valomgång hållas eftersom det krävs 50 procent av rösterna för en direkt seger.
Karzai har dock konsekvent undvikit att kommentera den FN-stödda klagomålskommissionens arbete och beskrev tidigare de påstådda anklagelserna om valfusk som "totalt påhitt".
– Det här är inte rätt tid att diskutera utredningar, det är tid att förflytta sig framår till stabilitet och nationell enhet, sa Karzai, enligt TT.
Redan under måndagen sa Karzais politiske motståndare Abdullah Abdullah till CNN att han är villig att delta i en ny omgång men att han också kan tänka sig andra alternativ.
– Vi har en del praktiska frågor framför oss, sa Karzai och syftade på säkerhetssituationen och den stränga afghanska vintern som snart knackar på dörren.
Just med tanke på den annalkande vintern är det av största vikt att valet hålls på utsatt datum den 7 november. Att tvingas vänta med valet till våren skulle, enligt Afghanistans ambassadör i USA Said Jawad, vara ett veritabelt "recept på katastrof" och göra relationen till USA ansträngd.
Hamid Karzais beslut att tillåta en andra valomgång hyllades under tisdagen av USA:s president Barack Obama.
– Valfrågan kunde ha förblivit olöst till förfång för landet men president Karzai konstruktiva agerande har skapat ett viktigt prejudikat för Afghanistans nya demokrati, sa Obama enligt BBC.