Colombia

Nya anklagelser mot Venezuela

Uppdaterad 2010-07-16 22:04. Publicerad 2010-07-16 14:09

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Colombias ton mot Venezuela hårdnar. Nu säger sig den colombianska regeringen ha säkra bevis för att grannlandet ger skydd åt Farcgerillans ledare.

Anklagelserna mot Venezuela är inte nya. Men i dag sade landets försvarsministern Gabriel Silva för första gången att Colombias säkerhetstjänst har direkta bevis för att Farc och den mindre gerillagruppen ELN har baser i Venezuela.

Bland annat ska det finnas rörliga bilder och exakta koordinater som visar var Farc Och ELN har sina baser.

”Bevis är övertygande”, sade Gabril Silva, enligt BBC.

Venezuelas president Hugo Chavez har inte kommenterat anklagelserna. Förra året bröt han alla diplomatiska förbindelser med Colombia, efter att landet gett USA tillträde till colombianska militärbaser.

Sverige fick en koppling till den Sydamerikanska grannfejden i slutet av juli förra året då svenska vapen, som sålts till Venezuela, dök upp i händerna på Farcgerillans medlemmar.

Läs mer: Släppt efter tolv år hos Farc

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Anna-Lena Mattsson Mona Sahlin tjänar mest efter Håkan Juholt.

Löfven får mindre i lön än Juholt fick

Upp i opinionen – ned i lön. DN kan i dag berätta att Stefan Löfven får betydligt mindre i lön än Håkan Juholt som fortfarande är bäst betald inom S.

Så mycket tjänar partiledarna. Reinfeldt i topp, Sjöstedt i botten.

Foto: Scanpix

Bo Rothstein: Vänstern måste rannsaka sig

Det räcker inte att oroa sig över högerextremismen utan att bedriva självkritik. Vänstern måste ta itu med sina tabun. Bo Rothstein svarar Sveland.

Pär Ström: Feministerna har inte kunnat hantera sin framgång.

Maria Sveland: Hatet som gör mig politiskt deprimerad.

Foto: DN/Scanpix

Bopriserna stiger – lägenheter mest

Så mycket steg priserna i januari. Under de senaste tolv månaderna har bostadspriserna sjunkit i Sverige. Men i januari märks en förändring.

Webb-TV

Keso-cover kan ge en grammis

Gruppen Eratos keso-cover av Robyns låt, Call your girlfriend, har visats mer än 1,5 miljoner gånger på YouTube. Årets innovatör.

Foto: Scanpix

Swedbank dubblar aktieutdelningen

Vinsten som väntat. Swedbank planerar för en mer osäker framtid genom att skära ned kostnaderna med en miljard kronor.