Enligt Unrwa har israelisk militär erkänt att de låg bakom attacken vid lågstadieskolan i Jabaliyya.
- Genom kontakter med en diplomatisk part och den israeliska armén erkänt att granater som avfyrades, inte kom inifrån skolan, säger Johan Eriksson till DN.se.
Tidigare i veckan kom uppgifter från Israel om att skolan använts för angrepp mot israeliska trupper. Redan då avvisade Unrwa de uppgifterna.
- Vi konstaterar att de första uppgifterna är grundlösa och att vår åsikt sätter ytterligare press på Israel om att tillåta en oberoende undersökning av incidenten, säger Johan Eriksson.
När kan den bli aktuell?
- Ja, inte förrän kriget är slut. I väntan på det kan en oberoende part avkräva alla inblandade parter fakta om händelsen, säger Eriksson.
Vid attacken dödades 42 människor som sökt skydd i skolan.