Nya strider i flyktingläger
Publicerat 2007-06-22 23:33
AFP Photo/Ramzi Haidar
Nya strider flammade på fredagen upp i flyktinglägret Nahr al-Barid i norra Libanon, dagen efter att landets försvarsminister Elias Murr sagt att armén helt besegrat den väpnade islamistiska extremistgrupp som förskansat sig i lägret i över en månad.
De kvarvarande milismännen i Fatah al-Islam sades ha retirerat in i lägrets centrum, efter att libanesiska armén slagit ut alla deras ställningar i bebyggelsens utkanter.
De besvarade granater och beskjutning från helikoptrar med kulsprutor och handeldvapen.
Efter 33 dagars hårda strider är lägret lagt i ruiner.
- Jag önskar jag inte hade behövt se lägret i det här tillståndet. Att se är annorlunda än att få det berättat för sig. Det finns inte ett hus som inte är skadat eller förstört, sade ett palestinsk sändebud som förhandlat med rebellerna.
Milismännen sade att de inte kommer att kapitulera förrän det finns en överenskommelse om vapenvila och deras säkerhet garanterades.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Läs engelska i London
Utmana dig själv med en av Språkpunktens roliga kurser!
-
Boka billigt hotell här
BOKA - Vi hjälper dig hitta det bästa hotellet i ditt resmål.












