Striden om upphovsrätten

Nytt nederlag för franskt nätförslag

Publicerad 2009-03-27 13:28

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Frankrikes förslag om att internetleverantörer måste stänga av misstänkt illegala nedladdare i och med tredje varningen mötte för tredje gången nederlag i EU-parlamentet på torsdagen.

Frankrike blir allt ensammare om sitt lagförslag, den så kallade "Loi Hadopi". Den svenska Renforsutredningen innehöll liknande förslag, men avvisades av regeringen. I måndags beslutade Nya Zeelands premiärminister John Key att skrota sin motsvarande "Section 92A".

EU-parlamentet som vid två tidigare tillfällen tagit avstånd till förslaget gjorde det igen med besked på torsdagen. 481 röstade för den grekiske parlamentarikern Stavros Lambrinidis (socialdemokratiska gruppen) rapport. 25 röstade mot och 21 avstod.

De centrala delarna ur Lambrinis rapport, som nu är EU-parlamentets mening till rådet, är betoningen på proportionalitet i straffet för misstänkta upphovsrättsintrång och riskerna för integritetskränkande övervakning på internet.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Foto: Magnus Hallgren

Gift i chipsen minskar med ny norsk metod

En ny teknik gör det möjligt att fritera potatis så att nästan ingen akrylamid bildas. Giftet försvinner – nästan i alla fall.

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Pappa i rätten för övergrepp

Sexövergrepp mot nio barn, varav de flesta egna. Mannen ska bland annat ha tvingat fyra söner att ha samlag med sin syster.

Foto: Scanpix/Alamy Leverkusens tränare Robin Dutt mot Barcelonas Pep Guardiola.

David mot Goliat

Åttondelsfinal i Champions League. Leverkusen mot Barcelona är som David mot Goliat. Tyskarna hoppas kunna hålla drömmen vid liv ett tag till.