Upploppen i Storbritannien

Nytt underbetyg för Cameron

Uppdaterad 2011-08-13 19:45. Publicerad 2011-08-13 16:45

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Närmare hälften av den brittiska befolkningen har tappat förtroendet för premiärminister David Camerons förmåga att leda landet. Det visar en undersökning gjord på uppdrag av tidningen The Independent.

Siffrorna kommer dagen efter en liknande undersökning som publicerades i The Guardian och som visade ett stort missnöje med David Camerons sätt att agera under upploppen.

Undersökningen har gjorts av opinionsinstitutet ComRes visar att 54 procent av de 2.008 tillfrågade anser att David Cameron inte har visat det rätta politiska ledarskapet under kravallerna och 46 procent säger sig nu inte längre ha förtroende för David Cameron som premiärminister. Ungefär lika många, 50 procent, ställer sig tvivlande till att London kommer att klara av att arrangera OS 2012 på ett säkert sätt.

29 procent tycker att premiärministern har klarat av att leda landet på ett bra sätt under kravallerna.

The Independents undersökning visar även att två tredjedelar av de tillfrågade motsätter sig koalitionsregeringens beslut att minska antalet poliser och 71 procent säger att regeringen borde tänka om i den frågan efter det som hänt.

Under lördagen besvarade också höga poliser kritiken från politikerna om att det var politiska ingripanden som till slut fick stopp på kravallerna. Såväl chefen för Metroplitan Police, Tim Godwin, som Sir Hugh Orde, sa att beslutet om att sätta in 16.000 poliser i London kom från polisen och inte från politikerna, något som såväl Cameron som inrikesministern Theresa May låtit förstå.

I en artikel i Independent säger en anonym källa att David Cameron också velat sätta in armén på gatorna men stoppats från detta under ett av de krismöten som regeringen höll.

Siffrorna visar också att allmänheten reagerat väldigt starkt på förstörelsen och plundringen. På frågan om alla som deltagit i plundringen, hur liten deras roll än varit, borde få fängelse svarar 78 procent ja.

Undersökningen genomfördes under perioden 10 till 11 augusti. Hela resultat finns redovisat på ComRes hemsida.

Hittills har 1.276 personer gripits i samband med kravallerna. Av dessa har 748 åtalats för olika brott.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Expert: Massakern början på en ny fas

Barnamassakern i Hula. De senaste blodiga händelserna i Syrien kan bli upptakten till en ny fas i konflikten, där FN ökar trycket. 14 10 tweets 4 rekommendationer

Dödade irakier fick illustrera massaker i Syrien. BBC använde fel bild. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Ny massaker direkt efter FN:s dömande. 90 döda i går. 48 12 tweets 36 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 176 10 tweets 166 rekommendationer

Förgiftning var masshysteri?

Flera afghanska flickor har insjuknat. Misstanken har varit att de förgiftats, men inget gift har hittats. Expertis tror att det kan vara ”masshysteri”.

Nordkoreaner dödas i "olyckor"

Trettio nordkoreanska tjänstemän har avrättats eller dödats i arrangerade bilolyckor, enligt Amnesty International. Efter samtal med Sydkorea. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: Liu Jin/AFP Slagord om att Chongqing är en grön stad har rensats bort.

Xilai var för smart för partiet

Staden ska sopa igen spåren. Nu arbetar andra krafter inom kommunistpartiet för att utplåna minnet av kinesiska ledaren med egen stil.

Foto: Alamy

Läkarstudenter höll mässa för donatorer

Som tack för att de skänkt sina kroppar. 135 anhöriga deltog i mässan och såg på när 160 vitklädda studenter gick på led med varsitt ljus. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Kan du tänka dig att skänka din kropp till anatomiundervisning?

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan